Єврокомісія може розпочати процедуру обмеження повноважень Польщі в ЄС через закон про громадські ЗМІ
Єврокомісія може розпочати процедуру обмеження повноважень Польщі в ЄС через закон про громадські ЗМІ
Про це заявив 4 грудня в Брюсселі спікер Єврокомісії Маргаритіс Шинас, повідомляє «Укрінформ».
«Це буде ознайомча дискусія, проведення якої з колегією єврокомісарів хоче президент Єврокомісії», - заявив він.
Спікер додав, що це буде першим кроком задіяння інструменту із позбавлення Польщі низки повноважень в ЄС відповідно до процедури, визначеної в березні 2014 року.
Маргаритіс Шинас повідомив, що Польща поки не відповіла на два листи віце-президента Єврокомісії Франса Тіммерманса у справах про функціонування Конституційного суду і закону про ЗМІ Польщі, направлені 23 і 30 грудня.
Згідно 7-й статті Договору про ЄС процедуру обмеження повноважень однієї з країн ЄС в рамках Співтовариства може ініціювати на Раді ЄС третина країн-членів, Єврокомісія або Європарламент. Процедура передбачає структурований діалог з державою-членом у випадку, якщо Єврокомісія бачить системну небезпеку для верховенства закону. Якщо така країна не реагує на попередження Брюсселя, Комісія ініціює процедуру в зв'язку з порушенням основоположних європейських цінностей, що може призвести навіть до позбавлення права голосу.
Водночас глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський у коментарі польським ЗМІ висловив занепокоєння у зв'язку з тим, що Єврокомісари Франс Тіммерманс і Гюнтер Еттінгер, начебто не маючи достатньо інформації, невірно оцінюють ситуацію в Польщі, що може вплинути на погіршення відносин між Варшавою та Брюсселем.
Нагадаємо, Сейм Польщі прийняв у другому читанні і в цілому зміни до закону про теле- і радіомовлення авторства правлячої консервативної партії «Право і справедливість». Поправки до закону передбачають передчасне закінчення терміну повноважень членів правління та наглядових рад «Польського громадського телебачення» (TVP) та «Польського радіо» (Polskie Radio). Також, згідно зі змінами до закону, членів правління та наглядових рад буде затверджувати міністр фінансів. Таким чином, закон скасовує можливість проведення конкурсів на ці посади, а також термін повноважень членів правління та наглядових рад. Як очікується, президент Польщі Анджей Дуда найближчим часом підпише цей закон.
Водночас високопоставлений представник ЄС Гюнтер Еттінгер заявив, що керівництво Євросоюзу серйозно стурбоване прийнятим польським парламентом законом про ЗМІ, який дає уряду право безпосередньо призначати керівників громадських телерадіокомпаній.
Як писав MediaSapiens, через ухвалення закону про посилення контролю влади за громадськими ЗМІ керівники «Польського громадського телебачення» (TVP) подали у відставку на знак протесту. Серед них шеф каналу TVP-1 Пьотр Раджишевський, каналу TVP-2 Єжи Капущинський, каналу TVP Kultura Катажина Яновська, а також керівник Телевізійної Агенції Інформаційної (Telewizyjna Agencja Informacyjna) Томаш Зигут. Звільняється також Єва Гер, яка відповідала у TVP за кадрові питання. Очільник громадського TVP Януш Дащинський прийняв їх відставки.