На Полтавщині райрада через реформу комунальних ЗМІ відбирає у газети приміщення - НСЖУ
На Полтавщині райрада через реформу комунальних ЗМІ відбирає у газети приміщення - НСЖУ
Про це повідомляє прес-служба Національної спілки журналістів України (НСЖУ) з посиланням на лист колективу газети, направлений голові Держкомтелерадіо Олегу Наливайку та першому секретарю НСЖУ Сергієві Томіленку.
Як йдеться у листі за підписом головного редактора газети Максима Холоші, 11 грудня на сесії районної ради було прийнято рішення передати приміщення редакції з балансу КП «Редакція газети «Оржицькі вісті» на баланс Оржицької районної ради. Причиною такого рішення, як стверджують журналісти, є прийняття Верховною Радою Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Депутати, як йдеться у листі, не ознайомившись з нормами закону, прийняли рішення «зберегти майно спільної власності територіальних громад та убезпечити його від негативних наслідків майбутнього роздержавлення».
За словами журналістів, майно, що належало раніше Оржицькій районній друкарні, в 2006 році було передано на баланс редакції газети «Оржицькі вісті». Після ліквідації друкарні з`явилися вільні площі, їх було здано в оренду кільком орендарям. Як йдеться у листі, частину приміщення за власні і спонсорські кошти редакція відремонтувала, було прокладено водогін та зроблено проект газифікації, щоб забезпечити опаленням усіх орендарів. Після рішення сесії про передачу приміщення райраді газеті запропонували орендувати його.
«Трудовий колектив редакції виступив проти прийняття даного рішення. Підтримав протест і редактор, який є депутатом районної ради. Але доповідь головного редактора "закричали" присутні депутати. На думку трудового колективу КП "Оржицькі вісті", усі маніпуляції з майном редакції спричинені прийнятим Верховною Радою Законом України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації". Ми вважаємо, що під час третьої сесії Оржицької районної ради сьомого скликання від 11 грудня 2015 року у ході розгляду питання "Про прийом – передачу майна" було грубо порушено регламент роботи сесії. Крім того, відповідно до статті 1 Закону України "Про посилення захисту майна редакцій засобів масової інформації, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження, творчих спілок" заборонено відчуження приміщень, у яких перебувають редакції засобів масової інформації, друкарні тощо», – наголошується у зверненні колективу.
За фактами дій щодо редакції «Оржицькі вісті» Держкомтелерадіо звернулося до Генеральної прокуратури України, а НСЖУ – до Президента України.
Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко закликав представників ЗМІ не мовчати, коли здійснюються спроби провести «тіньову приватизацію». «Ми також почали помічати факти, що деякі керівники хочуть спробувати звільнити тих чи інших редакторів з посад і таким чином провести сіру приватизацію», – наголосив Олег Наливайко.
«Такими діями і примітивним мисленням місцеві депутати й чиновники дискредитують державну політику реформування медіагалузі. Ключова ідея вистражданого закону про роздержавлення – не "розбазарювання" комунального майна, як думають у Оржиці, а реалізація права громади на незалежну газету, яку творитимуть журналісти традиційної "районки", користуючись традиційно редакційним же майном! На жаль, це не перший прецедент, коли на місцях влада іде всупереч заявам про свободу слова і підтримку медіа, які лунають з боку керівництва держави», – сказав перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко.
Нагадаємо, учасники Всеукраїнської конференції редакторів комунальних друкованих засобів масової інформації «Реформа комунальної преси як вектор європейської інтеграції України. Дорожня карта та першочергові кроки», яка пройшла 10 грудня, заявили, що позбавлення влади права тиснути на редакційну політику місцевих газет, звільняти чи призначати редакторів, вичитувати сторінки до друку або іншим чином втручатися в роботу ЗМІ є спільною перемогою медіаспільноти завдяки ухваленню парламентом закону про роздержавлення друкованих ЗМІ.
Водночас голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко сказав також про можливі порушення закону і прав журналістів з боку влади у ході роздержавлення: «Ми почали помічати факти, що деякі керівники хочуть спробувати звільнити тих чи інших редакторів з посад і таким чином провести сіру приватизацію». За його словами, Держкомтелерадіо спільно з НСЖУ, медіаорганізаціями стежитиме за такими проявами і звертатиметься у відповідні органи.