У Швеції суд відмовився скасувати ордер на арешт Джуліана Ассанжа
У Швеції суд відмовився скасувати ордер на арешт Джуліана Ассанжа
Як повідомляє BBC, Окружний апеляційний суд Стокгольму відмовився задовольнити спробу Джуліана Ассанжа домогтися скасування рішення, ухваленого 2010 року нижчою судовою інстанцією.
Адвокати доводили, що рішення про арешт потрібно скасувати, оскільки його не можна здійснити, поки засновник WikiLeaks перебуває в еквадорському посольстві у Лондоні.
Вони відзначали, що представники шведського обвинувачення й досі не побували у британській столиці, щоб допитати Ассанжа.
Однак апеляційний суд заявив, що «немає причини відмовлятися від його затримання лише на тій підставі, що Ассанж перебуває у посольстві і це рішення у даний час неможливо здійснити».
Водночас апеляційний суд розкритикував шведську прокуратуру за те, що вона не доклала достатньо зусиль, аби визначити «альтернативні способи» допиту. Це, як мовиться у його заяві, «не відповідає її обов’язку».
Обвинувачувач Маріанна Ню (Marianne Ny) заявила, що прокуратура розглядає питання, як просувати справу далі. Адвокат Пер Самуелсон (Per Samuelso) сказав в інтерв’ю Reuters, що вважає коментарі суду «попередженням» прокуратурі. Він висловив сподівання, що ордер на арешт таки буде скасовано.
Правник повідомив, що захист звернеться у справі Ассанжа до Верховного суду.
Аналітик BBC Пол Адамс (Paul Adams) вважає, що до і під час добровільного ув'язнення в еквадорському посольстві у Лондоні Джуліан Ассанж намагається морально «очистити своє ім'я», долаючи цілий ряд юридичних бар’єрів. Однак йому це не вдається.
Безуспішні, як показало останнє рішення стокгольмського апеляційного суду, спроби його адвокатів спростувати правову основу висунутих проти нього звинувачень.
Вони, вважає Адамс, не в змозі обґрунтувати тверджень Ассанжа, що той не може залишити еквадорське посольство. Інакше, за його словами він ризикує тим, що його видадуть США і кинуть до в’язниці за роль, яку він відіграв в оприлюдненні американських дипломатичних і військових документів.
США не подавали запиту Швеції щодо екстрадиції Джуліана Ассанжа. BBC посилається на прес-секретаря американського посольства у Лондоні, який заявив, що його особа у даний час не викликає інтересу.
Тривале розслідування американського Великого журі не завершилося висуненням звинувачень проти Ассанжа. «2013 року колишній контрактник Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден влаштував витік масиву викривальних матеріалів, і важлива роль Джуліана Ассанжа несподівано відійшла на другий план», - робить висновок британський аналітик.
Звинувачення 42-річному Джуліану Ассанжу у сексуальному насильстві під час його перебування 2012 року у скандинавській країні висунули дві шведки. Однак австралієць категорично відкидає їх та заявляє, що це – складова спрямованої проти нього наклепницької кампанії. Він переховується у посольстві Еквадора у Лондоні, перебуваючи під безперервним зовнішнім наглядом британської поліції.
Лівий уряд цієї латиноамериканської країни надав політичний притулок Ассанжу 2012 року після того, як британський Верховний суд відмовився розглянути оскарження рішення про його екстрадицію до Швеції.
Заснований Ассанжем сайт Wikileaks оприлюднив тисячі таємних документів Держдепартаменту і Міністерства оборони США, збентеживши офіційний Вашингтон.
За передачу секретних документів WikiLeaks колишній рядовий збройних сил США Бредлі Меннінг (Bradley Manning) відбуває 35-річне тюремне ув’язнення.