У листопаді канали необ’єктивно висвітлювали акції протесту опозиції та ситуації на проблемних округах

00:00,
14 Грудня 2012
1293

У листопаді канали необ’єктивно висвітлювали акції протесту опозиції та ситуації на проблемних округах

00:00,
14 Грудня 2012
1293
У листопаді канали необ’єктивно висвітлювали акції протесту опозиції та ситуації на проблемних округах
Про це свідчать дані узагальненого моніторингу матеріалів суспільно-політичної тематики з ознаками замовності (або цензури) в теленовинах, а також випадків замовчування важливої для суспільства інформації за листопад 2012 року.

На звітному тижні листопада загальна кількість матеріалів суспільно-політичної тематики із ознаками замовності (або цензури) була загалом меншою, ніж у попередньому місяці – попри доволі велику кількість подій, пов’язаних із підрахунком голосів на проблемних округах. Канали подавали цю тематику дуже фрагментарно.

Сталу тенденцію впродовж трьох місяців до зменшення подібних матеріалів демонструють «Інтер», СТБ й «Україна». Натомість тенденцію до зростання кількості матеріалів з ознаками замовності демонструє канал «1+1». Антилідером цього списку вже котрий місяць залишатися Перший канал.

Кількість матеріалів з ознаками замовності (цензури) за основними лініями: позитивні або нейтральні, без балансу думок, матеріали про ВЛАДУ:

Канал

ЛИСТОПАД

2012

жовтень

2012

вересень

2012

серпень

2012

липень

2012

червень

2012

Перший канал

35

31

35

27

47

27

«1+1»

24

17

14

25

27

24

ICTV

19

18

25

30

35

28

СТБ

16

12

20

20

23

15

«Україна»

16

21

24

33

28

22

«Інтер»

15

14

27

20

34

25

Новий канал

12

19

15

18

16

7

5-й канал

12

7

20

13

23

16

Протягом звітного тижня листопада на більшості каналів мали ознаки замовності (цензури) матеріали, пов’язані з висвітленням подій на проблемних округах, а також акцій протесту опозиції під ЦВК.

Усі ці події висвітлювалися неповно, із замовчуванням важливих фактів. Баланс думок більшою мірою імітувався – оскільки опозиції в цих матеріалах надавалося слово для суто емоційних, а не предметних заяв.

Початок суду над підозрюваними в дніпропетровських терактах і виявлення, ймовірно, тіла Мазурка – більшістю каналів висвітлювалася некоректно не лише з точки зору дотримання стандартів інформаційної журналістики, але й з ігноруванням презумпції невинуватості.

В обох цих темах у переважній більшості матеріалів журналісти ототожнюють підозрюваних зі злочинцями. Це виявляється і в лексиці («дніпропетровські терористи», «караванський стрілець»), і в тому, що часто версію обвинувачення журналісти в деталях подають без чіткої ідентифікації того, що йдеться лише про версію слідства або обвинувачення.

Відтак грубо порушуються стандарти відокремлення фактів від думок, достовірності інформації й точності її подачі. Крім того, в більшості цих матеріалів журналісти не дотримують мінімально необхідного балансу думок. Домінує версія правоохоронців, яка часто подається як єдино правильна.

Крім того, у листопаді канали традиційно демонстрували короткі матеріали про пересування й заяви (часто такі, які не мають реальної інформаційної цінності) Януковича, Азарова та інших посадовців.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Об’єктом моніторингу є сюжети суспільно-політичної тематики у вечірніх (головних) випусках новин на «Інтері», ICTV, «1+1», СТБ, Новому каналі, Першому національному, 5-му каналі й ТРК «Україна». Період проведення моніторингу: 5–10 листопада.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens. У 2012 році методологія зазнала зміни, й тепер моніторинг здійснюється протягом одного тижня щомісяця.

З повною версією моніторингу за листопад 2012 року можна ознайомитися тут.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Мітинг опозиції, Київ, листопад 2012 року / iPress
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду