Держстат відмовився надавати дані про смертність українців під час карантину
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Держстат відмовився надавати дані про смертність українців під час карантину
Державна служба статистики відмовились надавати дані про смертність українців під час карантину, у тому числі від хвороб органів дихання, грипу та пневмоній. Про це повідомляє сервіс OpenDataBot, який запитав у відомства цю інформацію.
OpenDataBot запитували ті ж дані про смертність на початку року. Так вони дізнались про те, що у 2018-2019 роках від хвороб дихальних шляхів вмирало близько тисячі українців щомісяця, 500 з яких – зокрема від ГРВІ та пневмонії. Проте коли журналісти попросили надати такі ж дані у травні – служба їх публікувати відмовилась.
Свої дії відомство обґрунтувало положеннями постанови Кабінету Міністрів «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19». І що під час карантину відділами реєстрації призупинено надання головним управління статистики «примірників актових записів цивільного стану разом із лікарськими свідоцтвами (фельдшерськими довідками) про смерть, про перинатальну смерть, копіями рішень суду про встановлення факту смерті».
Офіційні дані МОЗ станом на 4 червня кажуть, що за період карантину від коронавірусу померло 747 українці, тобто в середньому 249 осіб за місяць. Тобто цей показник удвічі менший за дані про смертність від ГРВІ та пневмоній за той самий період 2019 року.
Засновник OpenDataBot Олексій Іванкін коментує: «Без повного обсягу даних про смертність від хвороб дихальних шляхів будь-які порівняння неможливі. Для того, аби робити висновки про виправданість карантину, який завдав значної шкоди усім сферам життя українців, ми маємо володіти даними про реальні показники смертності та їх причини».
MediaSapiens звернувся за коментарем до Державної служби статистики, і там пояснили, що цих даних у них зараз немає.
«Специфіка документів (з даними про смертність по Україні – ред.) така, що їх подають у паперовому вигляді. Це лікарські документи, де засвідчується причина смерті – їх немає в електронному вигляді, – коментують у відомстві. – А враховуючи карантинні заходи, всю цю кореспонденцією відмінено: листи, папери, нічого не приймається. Тому на час карантину, і поки діють заходи щодо паперів і листів, ми не можемо отримати дані у територіальних органів Держстату, тому не можемо їх обробити та оприлюднити».
Держстат запевняє, що як тільки карантин і обмежувальні заходи закінчаться, вони отримають та оприлюднять цю інформацію.
Нагадуємо, що раніше цього місяця американські вчені опублікували дослідження, згідно з яким карантинні заходи в різних країнах значно сповільнили поширення COVID-19.
Фото: Reuters