Зірки соціологічної естради. Які рейтинги оголошують у теленовинах

Зірки соціологічної естради. Які рейтинги оголошують у теленовинах

11:38,
13 Лютого 2019
6223

Зірки соціологічної естради. Які рейтинги оголошують у теленовинах

11:38,
13 Лютого 2019
6223
Зірки соціологічної естради. Які рейтинги оголошують у теленовинах
Зірки соціологічної естради. Які рейтинги оголошують у теленовинах
… а які не дуже. Спойлер: ті, які не дуже, і є справжня соціологія.

Результати соціологічних опитувань перед виборами впливають на те, за кого виборці віддадуть свої голоси. Тому рейтингами намагаються маніпулювати, щоби перебільшити чи применшити шанси певних кандидатів. «Детектор медіа» регулярно публікує тексти (і ще тексти) та відео про ці маніпуляції. Цього разу зробимо перепис агенцій (справжніх і не дуже, ручних і незалежних), які фігурували в теленовинах в останні місяці. Цікаво, що агентства, про які нічого не чули ні досвідчені соціологи, ні ґуґл, легко потрапляють до новин під час виборчої кампанії. А ось поважним дослідницьким організаціям це вдається рідко.

Спіймай мене, якщо зможеш

Перший тип соціологічних служб, який фігурує в українських теленовинах, — це агенції, яких не існує. Принаймні, в мережі. Незважаючи на відсутність власних сайтів, а також будь-якої публічної діяльності, ці організації сміливо виголошують свої результати. Показники окремих кандидатів у них інколи вдвічі більші, ніж в опитуваннях колег.

The Belgium-Ukraine Research Institute на «Інтері» цитували 5 грудня. За даними цієї організації, Юрій Бойко посідав друге місце в рейтингах, поступаючись Юлії Тимошенко на 0,1 % (11,5 % проти 11,6 % відповідно). Про примарність цієї агенції експерти вже згадували у травні та жовтні, а станом на грудень у неї досі не було ні власного сайту, ні відомих представників, ні виходів до аудиторії. У бельгійському ґуґлі фігурували дослідження компанії лише щодо України. Підозрюємо, що цитування сумнівної агенції в «Подробностях» пов’язане з тим, що Юрій Бойко входить не лише до другого туру, а й до політичної сили та кола друзів співвласників каналу.

Інститут маркетингу та консалтингу 20 грудня згадувала «Україна». Показники агенції дивним чином збігаються зі вподобаннями телеканалу. Після Юлії Тимошенко та Петра Порошенка третє місце тут посідає Олег Ляшко: в нього на 0,6 % підтримки менше, ніж у нинішнього президента (9,8 % та 9,2 % відповідно). Ще одна суголосна з тезами «Сьогодні» річ — це рейтинг Олександра Вілкула, який сягає 4,8 % та всього на 0,3 % відстає від Юрія Бойка. Якщо спробувати знайти цей «Інститут» у мережі, ви наштовхнетеся тільки на номер квартири, в якій він зареєстрований.

Сутінкова зона

Другий тип соціологічних служб — агенції, які проявляють активність, але викликають серйозні сумніви. Деякі з них пов’язані із власниками каналів, деякі самі мають сумнівних власників, деякі активізуються лише перед виборами.

Центр «Софія» телеканал «Інтер» вставляє у свої новини регулярно. 28 грудня дані цієї агенції показували, що Юрій Бойко має рейтинг підтримки 10,9 % і відстає лише від Володимира Зеленського (11,3 %) та Юлії Тимошенко (16,9 %). Як ми вже згадували, «Інтер» пов’язаний із Юрієм Бойком через співвласника Сергія Льовочкіна. З ним же пов’язана й «Софія». Очільник служби Андрій Єрмолаєв також керує центром «Нова Україна», ініціатором створення та спонсором якого був Льовочкін. Крім цього Єрмолаєв на правах «ідеолога» брав участь у політичному проекті екс-глави адміністрації Януковича.

Ukrainian Politics Foundation часто з’являється на «Україні», ймовірно, тому що показує, як Олександр Вілкул успішно «наздоганяє та переганяє» свого екс-союзника Юрія Бойка. А Олег Ляшко 15 січня посідає впевнене третє місце (9,3 %) після Петра Порошенка (10,4 %) та Юлії Тимошенко (12,8 %). Коментує ці дані найчастіше Кость Бондаренко, керівник фонду й фігурант бази замовних псевдосоціологів. Сайт інституції повниться публікаціями про не здійснені владою обіцянки, не надто вдалий форум Порошенка, фальсифікації влади на виборах й іншу критику всіх, крім «опозиціонерів». А, і ще: «При более глубинном рассмотрении результатов можно увидеть переток голосов от Зеленского к Ляшко и Тимошенко».

Інститут аналізу та прогнозування з’являвся на «Інтері» 10 січня. Юрій Бойко, за його даними, посідав у рейтингах третє місце (11,6 %), відстаючи лише від Володимира Зеленського (12,9 %) та Юлії Тимошенко (19,3 %). На сайті організації повноцінно працює лише розділ «Новини», що оновлюється приблизно раз на два місяці. «Структура» ж не заповнена до кінця, «Відео» за останні два роки вийшло два, «Школа адвокатів» не відкривається. В «Інформаційних партнерах» містяться досить сумнівні сайти, наприклад, такі, які цитують Царьова або не працюють. Голова правління «Інституту» Юрій Лісничий був помічником у депутатів Вадима Литвина та Ганни Гопко.

«Соціопрогноз» 28 січня цитували «Інтер» та «1+1». Аналітична група проводила опитування на замовлення вищезгаданого «Інститут аналізу та прогнозування». Власного сайту вона не має, фігурує у ґуґл-новинах із кінця листопада 2017 року. Січневі результати опитування такі: Юлія Тимошенко (20,2 %), Володимир Зеленський (12,6 %), Юрій Бойко (11,9 %).

Агенція суспільно-політичних досліджень і комунікативних стратегій, якуна «Інтері» цитували 15 січня, раніше вже ставала предметом окремого тексту «Детектора медіа». Юрій Бойко тут теж третій (9,5 %) після Зеленського (12 %) й Тимошенко (15 %). На сайті «агенції» вказано всього двох працівників, і обоє фігурують у Базі замовних псевдосоціологів. Але навіть це не так цікаво, як зміст сайту, а точніше, його відсутність. Уся (!) інформація на сайті займає трохи більше 2700 знаків, а в розділі «Проекти» зазначено всього лише три дослідження: у 2008, 2012 та 2019 роках.

Центр соціального інжинірінгу «РАНД» фігурував на «Інтері» 21 січня й давав Юрію Бойку третє місце (12,6 %) після Петра Порошенка (15,1 %) та Юлії Тимошенко (17,5 %). А ще в Сергія Капліна тут 4,4 %, а не менше ніж 0,3 %, як в інших рейтингах. Презентація дослідження «РАНД» відбувалася у приміщенні «Українських новин», агенції, що разом із «Інтером» належить до Inter Media Group Льовочкіна і Фірташа. Керівники «РАНД» входять до Бази замовних псевдосоціологів, а в мережі нам вдалося знайти лише фейсбук-сторінку Центру.

Центр Драгоманова виринув 22 січня на каналі «Україна» й дав Юлію Тимошенко 17,4 %, Петру Порошенку — 17,1 %, а Олегу Ляшку — 10,1 %. Судячи із сайту організації, вона почала займатися рейтингами кандидатів у вересні 2018 року. До цього за останні чотири роки на сторінці з’явилося лише п’ять публікацій: про Полтавщину, Херсонщину та Слов’янськ.

Великі добрі велетні

Разом із тим, у теленовинах можна побачити й дані якісних соціологічних служб. Ці агенції не були створені / активізовані під вибори 2019 року. Їм висловила довіру Соціологічна асоціація України. Тут процитуємо «Радіо Свобода»: «Центри проходять спеціальну акредитацію —  перевіряється їхня опитувальна мережа, кваліфікація їхніх співробітників, досвід та якість проведених досліджень. З моменту, коли соціологічний центр отримав ліцензію від САУ, вона бере на себе відповідальність за результати їхніх досліджень». Перелік таких центрів можна знайти тут.

Востаннє подібні служби фігурували в новинах «1+1» та 5-го каналу 31 січня. Тоді свої рейтинги опублікували «Социс», КМІС, Центр Разумкова та група «Рейтинг». Характерно, що більшість центральних телеканалів не вважали результати свіжих опитувань найповажніших агенцій країни вартими уваги своїх глядачів. Можливо, це тому, що ці результати невигідні їхнім кандидатам-протеже?

До речі, в BBC є правило: не вживати щодо соціологічних опитувань слів «доводять» чи «показують», а обмежуватися чимось на кшталт «стверджують». Адже існує десяток причин, чому агенції можуть помилятися: похибка, некоректно підібрана вибірка, технічні проблеми, низька явка виборців, неочікувана зміна думки електорату перед самими виборами. І це ще не враховуючи недобросовісних журналістів, які навіть якісні опитування можуть донести до глядачів перекрученими. Тож не слід забувати: на виборах важливо зробити свій вибір та висловити свої погляди, а не віддати голос за тих, кого заздалегідь оголосили переможцями.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду