В Україні завершили розслідування щодо хакерських атак на провідні світові компанії
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
В Україні завершили розслідування щодо хакерських атак на провідні світові компанії
Українські правоохоронці завершили розслідування у справі проти учасників міжнародної хакерської групи, яка атакувала найпотужніші світові компанії Франції, Норвегії, Німеччини, Нідерландів, Канади та США. Про це повідомив Офіс генерального прокурора.
Слідство встановило, що перші атаки з використанням самостійно розробленого шкідливого програмного забезпечення відбулися у 2018 року, вони тривали до листопада 2023 року, коли для знешкодження злочинного угруповання та аналізу цифрових даних до Києва прибули понад 20 правоохоронців з Норвегії, Франції, Німеччини та Федерального бюро розслідувань США.
Зловмисники зламували облікові записи працівників підприємств, використовуючи інформацію з відкритих джерел та методи соціальної інженерії. З привласнених акаунтів хакери розповсюджували шкідливий програмний код у корпоративній екосистемі. У такий спосіб отримували доступ до серверів та викрадали з них інформацію.
Після цього дані на комп’ютерах жертв зашифровувалися і ставали непридатними для використання. За дешифрування інформації члени міжнародної хакерської групи вимагали мільйонні виплати у криптовалюті.
Наприклад, за відновлення роботи серверів однієї з провідних хімічних компаній Нідерландів зловмисники вимагали перерахувати 450 біткоїнів на підконтрольний криптогаманець, що в еквіваленті становить 48 млн грн.
Встановлено, що за кілька років злочинної діяльності зловмисники зашифрували понад 1 тисячу серверів світових підприємств та спричинили збитків на понад 3 млрд грн в перерахунку на національну валюту.
У ході розслідування правоохоронці провели понад 80 санкціонованих обшуків у приміщеннях та автомобілях фігурантів на Київщині, а також у Черкаській, Рівненській та Вінницькій областях. Виявили та вилучили комп’ютерну техніку, банківські та сім-картки, «чорнові» записи, десятки електронних носіїв інформації, майже 4 млн грн та криптовалютні активи.
У подальшому поліцейські спільно з іноземними колегами виявили криптоактиви на понад 24 млн грн в еквіваленті, квартири, будинки, 9 елітних автомобілів та 24 земельних ділянки загальною площею майже 12 га, що належать учасникам хакерської групи. За клопотанням слідства судом накладено арешт на майно.
Розслідування здійснювалося у межах кримінального провадження за ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж), ч. 2 ст. 361-1 (створення з метою протиправного використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут), ч. 4 ст. 189 (вимагання) Кримінального кодексу України.
Торік трьом фігурантам повідомили про підозру. На сьогодні двох підозрюваних оголошено в державний та міжнародний розшук.
Фото: Офіс генпрокурора України