Силовики РФ закуповують обладнання для злому смартфонів – ВВС
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Силовики РФ закуповують обладнання для злому смартфонів – ВВС
Про це повідомляється на російському сайті держзакупівель, пише ВВС.
Технології Cellebrite дозволяють обходити блокування більшості моделей сучасних смартфонів на операційних системах Android та iOS й завантажувати інформацію їхніх власників: фото, історію дзвінків, листування. Продукція ізраїльської компанії дає змогу отримати дані й з популярного й добре захищеного месенджера Telegram.
У рекламному буклеті 2018 року Cellebrite заявила, що її технології дозволяють зламати всі моделі iPhone. Компанія не розкриває технічні подробиці цього процесу й не надала коментаря ВВС.
Російські силові структури закуповують пристрої Cellebrite не безпосередньо, а через місцевих партнерів: компанії «ЛАН-ПРОЕКТ» та «Судові технології». На закупівлю комплексу UFED Touch2 волгоградське управління Слідчого комітету Росії витратило 800 тисяч рублів, а хабаровське – 1,2 млн рублів.
У 2016 році голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін офіційно підтвердив, що відомство використовує технології ізраїльської компанії. На своєму сайті Слідчий комітет РФ звітує, що знайти контрабандистів бразильської свинини в анексованому Росією Криму вдалося, зламавши три iPhone 5 підозрюваних.
Крім правоохоронних та слідчих органів обладнання Cellebrite купує російський «Сбербанк». У прес-службі компанії повідомили, що його використовують для боротьби з вірусами на Android-пристроях з відома власників.
Згідно джерела ВВС, яке співпрацювало з Cellebrite, компанія була заснована у 1999 році вихідцями з підрозділів 8200 та МАМРАМ Армії оборони Ізраїлю. Ці підрозділи відповідають за радіоелектронну розвідку і комп'ютерну безпеку.
Спочатку Cellebrite розробила технологію резервного копіювання даних з телефонів. «Особливість цієї технології в тому, що вона створювала фізичну копію пам'яті телефону, що дозволяло потім відновлювати дані. Технологією зацікавилися спочатку приватні детективи, а потім правоохоронні органи. Здебільшого її продавали за кордон», - розповіло джерело.
Спірозмовник ВВС додав, що перші 300 ноутбуків з програмами для злому смартфонів Cellebrite продала у Росію наприкінці 2000-х.
За словами фахівця з інформаційної безпеки Олександра Літрєєва, проблема безпеки смартфонів Apple полягає в чіпі Apple Secure Enclave, який відповідає за роботу функцій Touch ID та Face ID. «Цей чіп зберігає токени для розшифровки пам'яті телефону і, отримавши доступ до цього чіпу, можна вирахувати потрібний код», - каже він.
Експерт додав, що захистити листування від потенційного злому можна, встановивши додаткові захисні коди в додатках.
У 2016 році представник Cellebrite Ювал Бен-Моше продемонстрував технологію UFED Touch2 журналісту BBC Рорі Целлану-Джонсу. Для експерименту використали смартфон Samsung із операційною системою Android 4.2.
«Ювал Бен-Моше взяв телефон і просто під'єднав його через зарядне гніздо до пристрою, схожого на планшетний комп'ютер. Він натиснув кілька кнопок на екрані та оголосив, що код блокування телефону відключений. Потім він завантажив мої фотографії та текстові повідомлення на USB- накопичувач», - розповів журналіст.
Рорі Целлан-Джонс запитав представника компанії, чи продає Cellebrite своє обладнання в країни з репресивними режимами. «Я не знаю відповіді та не можу коментувати це», - відповів він.
За ізраїльськими законами компанії не можуть продавати озброєння і військові технології за кордон без дозволу міністерства оборони. Однак відповідальність за перевірку покупців лежить на самих підприємствах.
Компанія Cellebrite стала відомою у 2014 році після того, як італійські правоохоронні органи зламали з її допомогою iPhone італійця Олександра Ботчера. З його листування з'ясувалося, що він змусив подругу Мартіну Ловато облити кислотою її колишнього нареченого й вони разом планували ще кілька злочинів.
У 2016 році Агентство національної безпеки США зізналося, що не змогло самостійно зламати iPhone 5S терориста Сайєда Фарука, скоїв масову стрілянину в Сан-Бернандіно. Американська влада майже два роки вимагала від Apple в суді надати дані з пристрою чоловіка, а потім заплатила близько мільйона доларів невідомому підряднику. Він зміг зламати смартфон Фарука. Телеканал NBC повідомив, що це була компанія Cellebrite. Підприємство не підтверджує, але і не заперечує ці чутки.
Нагадаємо, керівники американських спецслужб ЦРУ, АНБ і ФБР радять громадянам відмовитися від смартфонів Huawei та ZTE. За їхніми словами, ці пристрої можуть стежити за користувачами. У відповідь компанія Huawei випустила офіційну заяву, в якій запевнила, що не становить жодної загрози.