На ажіотаж серед чоловіків призовного віку на вступ до аспірантури МОН відреагувало зміною правил
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
На ажіотаж серед чоловіків призовного віку на вступ до аспірантури МОН відреагувало зміною правил
Надмірний ажіотаж до навчання в аспірантурі серед чоловіків призовного віку спонукає МОН змінити цьогорічні правила вступу на третій рівень вищої освіти, повідомила пресслужба міністерства.
«До 2022 року до аспірантури щороку вступало 7-8 тисяч осіб. Для порівняння: у 2024-му на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тис. осіб. З них 91 561 особа — це чоловіки віком 25–60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста, — сказано у повідомленні. — Така кількість чітко вказує, що бажання вступити в аспірантуру не вмотивовано бажанням здійснювати дослідження або вступати на шлях наукової чи викладацької кар’єри, а швидше іншими чинниками. Крім того, існує низка схем, які незаконно пропонують забезпечити потенційним аспірантам вступ на денну форму за контракт для уникнення мобілізації».
«Звісно, мені б хотілося, щоб одного дня наука в Україні стала такою популярною. По-справжньому. І ми робимо кроки у цьому напрямку. Але зараз такі цифри виглядають скоріше як аномалія. Аномалія, яка шкодить якості освіти, економіці (фіктивне навчання створює нові схеми та мільйони доларів в тіні), а найголовніше — національній безпеці, — написав міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. — Те, що система освіти стала такою “дірою” для ухилянтства, свідчить про симптоми її занедбаності. І саме тому ми розпочали її комплексну трансформацію. Бо якість освіти і цінності, які плекаються в цій системі, мають значення».
З огляду на це МОН затвердило низку змін:
- Вступ до аспірантури у 2024 році на денну форму навчання можливий лише за державним замовленням. Важливо: у 2024 році неможливий вступ до аспірантури на денну форму навчання за контрактом.
- Збільшується кількість бюджетних місць із 3200 до 7000, щоб забезпечити умови навчання тим, хто справді бажає здійснювати наукову роботу. При цьому самі заклади вищої освіти й наукові установи після первинного складання єдиного вступного іспиту всіма абітурієнтами власними вступними випробуваннями обиратимуть тих вступників, які найталановитіші.
- За контрактом залишається заочна, а також вечірня форми навчання в аспірантурі, які не передбачають відстрочення від мобілізації.
- Переведення з інших форм навчання на денну форму навчання буде недоступним.
- Поновлення навчання на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов'язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання, зокрема у зв’язку з вагітністю, військовою службою, для медиків тощо.
Окрім цього, затверджені зміни щодо єдиного вступного іспиту (ЄВІ) для всіх вступників в аспірантуру:
- ЄВІ зберігається для всіх вступників в аспірантуру, але змінюється вага його компонентів під час розрахунку конкурсного бала. Тому всі, хто зареєструвався на ЄВІ у 2024 році, складають його.
- Допуском до вступних іспитів у всіх ЗВО і наукових установах встановлюється оцінка ЄВІ в частині тесту загальної навчальної компетентності на рівні 160 балів.
- Щодо ЄВІ в частині іноземної мови, то оцінка вступника може не враховуватися в конкурсному балі під час вступу в аспірантуру. Це вирішуватиметься на розсуд закладу / установи, що може врахувати іспит з іноземної мови або встановити власний іспит. Натомість оцінка, отримана в результаті складання ЄВІ в частині іноземної мови, залишається обов'язковою для вступу на магістерські програми.
Уточнимо, кілька тижнів тому так званий «прохідний бал» для вступу в аспірантуру підвищили зі 130 балів до 150.
Фото: ілюстративне / МОН України