Де шукати правду про зміну клімату: три фактчекінгових проекти

Де шукати правду про зміну клімату: три фактчекінгових проекти

10:20,
8 Червня 2017
9445

Де шукати правду про зміну клімату: три фактчекінгових проекти

10:20,
8 Червня 2017
9445
Де шукати правду про зміну клімату: три фактчекінгових проекти
Де шукати правду про зміну клімату: три фактчекінгових проекти
Global Climate Change, Climate Feedback і Inside Climate News – три ресурси, що борються з «альтернативними фактами» про зміну клімату.

Минулий тиждень став приводом для багатьох українських медіа нагадати про Паризьку угоду, з якої вийшов один із солістів міжнародних переговорів – Сполучені Штати.

Договір, підписаний наприкінці 2015 року 195-ма країнами, який прийшов на зміну Кіотському протоколу, мав стати дорожньою картою утримання зростання середньої температури на планеті в межах 1,5–2°С. І, відповідно, необхідного для цього скорочення викидів парникових газів: саме їхня висока концентрація в атмосфері, за висновками науковців, сприяє нагріванню Землі – процес невидимий, а отже для багатьох не надто переконливий.

Підписанти охрестили подію «початком впевненого руху в напрямку низьковуглецевого майбутнього». Критики називали підсумковий документ занадто м’яким, а дехто навіть провальним через відсутність механізму покарання за невиконання країнами їхніх зобов’язань. Тим часом Дональд Трамп вирішив по-своєму: Паризька угода заважає Америці стати великою знову.  

Чимало західних політиків висловили своє розчарування, хоча 45-й лідер американської нації все ж нікого таким жестом не здивував, адже ніколи не вважав глобальне потепління реальною проблемою і якось навіть назвав його вигадкою китайців, мета якої, за його словами, – зробити виробництво США неконкурентним. Представник уряду Піднебесної на саміті Китай – ЄС, що відбувся днями у Брюсселі, відповів на цей закид незворушним: «Глобальне потепління – реальність».

Що ігнорують або замовчують теперішні завсідники Овального кабінету, викреслюючи зміну клімату з порядку денного? І чи залишаються тверезими медіа, занурюючись по сенсаційне у кліматичний дискурс? Тим, хто хоче розібратися, що в цій дискусії підтверджене наукою, а що – скоростиглий плід чиєїсь уяви, MediaSapiens пропонує взяти до уваги кілька проектів. 

Global Climate Change

Global Climate Change – проект Національного управління з аеронавтики й дослідження космічного простору (NASA), який містить відомості про докази наявності глобального потепління, його причини та наслідки. 

Рівень двоокису вуглецю в атмосфері у 1950 році вийшов за межі позначки, якої не сягав упродовж століть

Окремий блок присвячений науковому консенсусу – висновку близько двохсот провідних наукових інститутів щодо зміни клімату: 97% кліматологів погоджуються, що такі показники й потепління клімату, що спостерігалося впродовж останнього століття, пов’язані з людською діяльністю.

Одне з питань, на яке намагаються дати якомога вичерпнішу відповідь науковці: звідки ми знаємо, що головна причина глобального потепління – не посилення активності Сонця? Супутникові дані NASA за період із 1978 року показують незначне зниження сонячної радіації.

Парникові гази, яких, за висновками науковців, в атмосфері забагато: двоокис вуглецю, метан, оксид азоту та водяна пара

Анімована інфографіка, що ілюструє, як змінювалася поверхня Землі з початку нового тисячоліття: 

 

Climate Feedback

Climate Feedback є спільним проектом програмістів та кліматологів зі ступенем PhD, створеним за підтримки Каліфорнійського університету. Перші зондують інтернет-простір у пошуках гучних історій про клімат, другі – аналізують та оцінюють ці історії за різними критеріями якості журналістського тексту за шкалою від «дуже низької» до «дуже високої». Ресурс надсилає сповіщення авторам матеріалів та редакторам видань, де вони були опубліковані, про те, що їх переглянули і прокоментували експерти.

«Концепція полягає в тому, щоб надати можливість науковцям висловити свою точку зору, аби їхній голос теж лунав у медіасередовищі. Для цього ми просимо їх робити огляд статей на предмет точності та достовірності інформації»,пояснив ідею проекту екс-працівник Національного управління океанічних і атмосферних досліджень та засновник Climate Feedback Емманюель Вінсент.

Місія цієї ініціативи, як зазначають її учасники, є педагогічною: «Ми віримо, що інформувати наших співгромадян щодо того, на чому знаються вчені, – це наш громадянський обов’язок». На основі відгуків читачі можуть сформувати думку щодо того, які медіа надають найбільш достовірну інформацію про зміну клімату, а які вдаються до маніпуляцій. 

У колонці CNN про Паризьку угоду, за висновками чотирьох науковців, американський сенатор Тед Круз неправильно інтерпретував збитки та прибутки від скорочення викидів парникових газів: науковці оцінили наукову достовірність матеріалу як «дуже низьку»

Inside Climate News

Inside Climate News – незалежна новинна організація, яка спеціалізується на екологічній проблематиці, зокрема питаннях розвитку енергетики та її впливу на довкілля і добробут населення.

Журналісти Inside Climate News проаналізували промову голови Управління з охорони навколишнього середовища США Скотта Прюітта і дійшли висновку, що той спекулює фактами про зміну клімату, Паризьку угоду та вугілля 

Окрім гострих розслідувань, вдумливої аналітики та захопливих лонгрідів, сайт також багатий на інфографіку.

Найбільші тварини, які в небезпеці: бурий ведмідь, ягуар, африканський лев, сірий вовк

Чимало авторів цього ресурсу – профільні журналісти, які публікуються також у таких виданнях, як The Wall Street Journal, New York Times, ProPublica, Los Angeles Times, Bloomberg News, і отримали низку нагород за свою роботу, зокрема Пулітцерівську премію за серію публікацій про те, як компанія Exxon проводила карколомні дослідження, пов’язані зі зміною клімату, не розголошуючи своїх результатів, а потім перейшла на бік тих, хто зміну клімату заперечує.

 

Зберегти

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: THEBLACKVAULT
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду