Журналістські спілки України та Росії прийняли план спільних дій для поліпшення свободи ЗМІ

00:00,
3 Липня 2014
2145

Журналістські спілки України та Росії прийняли план спільних дій для поліпшення свободи ЗМІ

00:00,
3 Липня 2014
2145
Журналістські спілки України та Росії прийняли план спільних дій для поліпшення свободи ЗМІ
Про співпрацю у заходах для зміцнення безпеки та поліпшення професійності журналістів домовилися під час зустрічі у Відні представники журналістських спілок України та Росії.  Зустріч організувала Представниця ОБСЄ з питань свободи  медіа з метою розробки плану щодо поліпшення ситуації для діяльності ЗМІ в Україні та навколо неї. У роботі заходу брали участь шестеро активістів НСЖУ та НМПУ на чолі з керівниками організацій Сергієм Томіленком та Юрієм Лукановим.

Відкриваючи зустріч, Представниця ОБСЄ з питань свободи медіа Дуня Міятович підкреслила необхідність всебічного діалогу щодо свободи ЗМІ в Україні.

«Зустріч сьогодні зосереджена на двох країнах, але одній професії, – зазначила секретар Спілки журналістів Росії Надія Ажгіхіна. – Цей діалог та співпраця між журналістськими спілками триватимуть, щоб прокладати шлях до поліпшення ситуації для журналістів в Україні та навколо неї».

«Цей діалог максимально збільшує наше сприяння у вирішенні нагальних питань, забезпеченні безпеки журналістів на сході України, протидії й опору пропаганді,а також підтримці постраждалих колег», – зауважив Сергій Томіленко, в.о. голови Національної спілки журналістів України.

У рамках плану дій журналісти , з-поміж іншого, домовилися створити групу для моніторингу порушень прав журналістів та лобіювання серед керівників ЗМІ необхідності надання спеціальної підготовки з висвітлення конфліктів.

«Викликає велике занепокоєння, що багато російських журналістів їдуть на Схід України непідготовленими до перебування у зоні конфлікту, до того ж вони спокійно займають чиюсь одну позицію», - зазначила секретар СЖР Надія Ажгіхіна.

Голова НМПУ Юрій Луканов переконаний, що саме тому надзвичайно актуальною є ідея проведення у регіонах України тренінгів з безпеки журналістів, особливостей висвітлення під час громадських заворушень. Завдяки підтримці Міжнародної Федерації журналістів, такі тренінги з безпеки за останній час проведено у 11 регіонах для майже 200 журналістів.

«У Донецьку ми говоримо і про силовий тиск та погрози журналістам, і про самоцензуру, коли ЗМІ відмовляються висвітлювати громадсько-політичну тематику», - наголосив на зустрічі головний редактор газети «Донбасс» та секретар НСЖУ Олександр Бриж.

Він розповів колегам про складнощі в роботі редакцій місцевих ЗМІ на Донбасі та про обставини свого затримання озброєними бойовиками ДНР на початку червня. Про проблеми журналістів – вимушених переселенців – говорили журналіст телекомпанії «Чорноморка» Олександр Янковський та відповідальний секретар київської організації НСЖУ Алла Малієнко.

Відомий медіаексперт, редактор сайту MediaSapiens («Телекритика») Діана Дуцик на круглому столі у Відні презентувала колегам результати моніторингу висвітлення української тематики у російських медіа. Очевидно, що пропаганда має засуджуватися професійними середовищами обох країн. Саме тому у погодженому плані дій Спілок журналістів наголошується на активному зверненні до органів саморегулювання (етичних комісій) обох країн.

«План дій буде безпосередньою керівною стратегією для того, щоб посилити безпеку журналістів, поліпшити доступ до інформації та покращити професійні стандарти у середовищі представників ЗМІ», – заявила пані Міятович.

На зустрічі були присутні представники Національної спілки журналістів України, Незалежної медіа-профспілки України та Союзу журналістів Росії, разом із представниками Міжнародної федерації журналістів, Європейської федерації журналістів, Міжнародного інституту преси та міжнародної організації «Репортери без кордонів». 

Це була друга зустріч українських та російських журналістів під егідою Представниці ОБСЄ з питань свободи ЗМІ; перша зустріч відбулася у Відні 19 травня 2014 року.

ДВІ КРАЇНИ – ОДНА ПРОФЕСІЯ

ПЛАН ДІЙ

російських і українських  журналістських організацій у зв'язку з ситуацією в Україні і навколо неї.

Провівши зустріч 27 червня 2014 року в Бюро Представниці ОБСЄ з питань свободи ЗМІ у Відні, представники журналістських організацій Російської Федерації та України, що нижче підписалися, прийняли наступний План дій.

Керуючись підписаним 19 травня 2014 року Меморандумом представників російських і українських журналістських організацій про ситуацію в Україні і навколо неї, ми домовилися про наступне:

1. Ми будемо зміцнювати співпрацю і солідарність у питаннях безпеки журналістів, доступу до інформації та додержання професійних стандартів. Ми будемо використовувати ОБСЄ та інші відповідні платформи для регулярного і публічного заохочення прихильності до професійних стандартів, високих цінностей і традиційної місії нашої справи.

2.Ми будемо відкрито висловлювати осуд, у тому числі спільно, вбивств, насильства і погроз цього щодо всіх журналістів, що виконують свої професійні обов'язки, незалежно від їх громадянства, і вимагаємо якнайшвидшого розслідування подібних злочинів. Ми будемо рішуче осуджувати, в тому числі спільно, випадки несправедливого затримання журналістів державними службами і бійцями  нерегулярних збройних формувань.

3. Ми створимо спільну контактну групу з моніторингу порушень прав журналістів в зоні конфлікту і надання інформаційної та психологічної допомоги журналістам, які там працюють.

4. Представлені тут професійні організації будуть шукати можливості розповсюджувати захисні засоби і розпізнавальні знаки серед тих, хто висвітлює події на місцях, для того, щоб зміцнити безпеку їх роботи. У цьому сенсі вони не будуть робити різниці між членами своїх  організацій та іншими журналістами. Вони будуть рішуче закликати редакції ЗМІ в своїх країнах проводити спеціальні заняття з безпеки для репортерів та інших співробітників ЗМІ, які працюють на місцях, а також надавати їм захисні засоби, страховку, а після повернення-психологічну підтримку.

5. Ми будемо публічно і спільно осуджувати практику діяльності  тих працівників ЗМІ, які вдаються до стереотипів та роздмухують упередження, заохочують висловлювання ненависницького характеру і ксенофобію, схвалюють терористичну діяльність, підтримують агресивний націоналізм і шовінізм, розпалюючи  у  такий спосіб нинішній збройний конфлікт.

6. Ми будемо звертатися до існуючих національних органів саморегулювання з проханнями розглянути непрофесійні дії працівників ЗМІ в обох країнах, які нехтують принципами правдивого і збалансованого висвітлення подій.

7. Ми об'єднаємо зусилля наших професійних організацій для допомоги журналістам, які стали вимушеними переселенцями з зони конфлікту і втратили роботу.

8. Ми будемо заохочувати і сприяти дискусії серед громадянського суспільства і журналістських навчальних закладів в обох країнах відносно журналістської  практики  висвітлення нинішнього конфлікту.  Ми будемо сприяти обміну провідними викладачами журналістики між Росією та Україною для того , щоб вони проводили подібні дискусії.

Надєжда Ажгіхіна, секретар Союзу журналістів Росії (СЖР)

Олександр Бриж, експерт Національної спілки журналістів України (НСЖУ), головний редактор газети «Донбасс», Донецьк

Діана Дуцик, заступник директора Могилянської школи журналістики Національного університету «Києво-Могилянська академія», провідний експерт НСЖУ

Юрій Луканов, голова Незалежної медіа-профспілки України

Алла Малієнко, відповідальний секретар Київської організації НСЖУ

Надєжда Мосіна, керівник секретаріату та відділу по зміцненню регіональних відділень СЖР

Алєксєй Сімонов, президент Фонду захисту гласності

Сергій Томіленко, в.о. голови Національної cпілки журналістів України

Гіві Цацуа, керівник юридичної служби СЖР

Іріна Цвєткова, секретар СЖР, керівник програм регіонального розвитку

Тімур Шафір, секретар СЖР, директор Московського центру солідарності журналістів

Олександр Янковський, журналіст телекомпанії «Чорноморка»

План дій підписаний у присутності Міжнародної федерації журналістів, Європейської  федерації журналістів, організації «Репортери без кордонів» та Міжнародного інституту преси.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: НСЖУ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду