Оголошені переможці Антипремії «Золота коса»

Урочисту церемонію зініціювали Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» та низка громадських організацій.  Переможцями стали політики, які тривалий час відстоюють комерційні інтереси виробників алкоголю та тютюну, всупереч громадському здоров’ю. 

«І підлітковий алкоголізм, і смертність від тютюнопаління спричинені конкретними іменами, - розпочав церемонію Єгор Соболєв, керівник Бюро журналістських розслідувань «Свідомо».Ми у своїх журналістських розслідуваннях помічаємо, що це одні і ті ж імена. Ці політики з одного боку розповідають, як вони люблять український народ, а з іншого боку послідовно та результативно відстоюють інтереси алкогольного та тютюнового бізнесу. Завдяки їхнім зусиллям вмирають сотні тисяч людей. Варто називати їх імена, щоб вони отримували покарання хоча б на виборах».

Звичайно, що самі переможці отримувати «Золоту косу» не прийшли. Натомість організатори представили їхні карикатури.

Головним переможцем став Тарас  Чорновіл, якому було присуджено приз «Золота коса»

 Досьє

Тарас Чорновіл, народний депутат України

Систематично виступає проти підвищення тютюнових акцизів. Ще у березні 2009-го року був єдиним депутатом ВРУ, який голосував проти ухвалення  у першому читанні Закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Впродовж 2010-2011 років докладає зусиль в кожному рішенні, яке відстоює інтереси тютюнового бізнесу. Неодноразово виступав проти законопроекту 5164 щодо повної заборони реклами тютюну та подав чисельні послаблюючі поправки.  Особисто приходив на засідання робочої групи, щоб підтримати позиції тютюнової індустрії. Величезна заслуга Тараса  Чорновола в тому, що у ресторанах та барах всі можуть «насолоджуватися» запахом цигарок – він зміг заблокувати повну заборону паління в громадських місцях.

З невеликим відривом зайняв друге місце і отримав премію «Срібна Коса» - Анатолій Кінах.

Досьє

Анатолій Кінах,  народний депутат України

Активно виступає проти збільшення акцизів на тютюнові вироби. В березні 2009 р. публічно виступав проти законопроекту 4202 про підвищення акцизів і надіслав листа Президенту України з проханням накласти вето на цей закон.  На власному сайті вважає своїм досягненням, те, що «вдалося добитися запровадження мораторію на підвищення ставок акцизного збору на тютюнові вироби до 2012 року».

Відзначився активною боротьбою із повною забороною  реклами сигарет.

Сергій Терьохін замикає трійку призерів і  нагороджується «Бронзовою косою»

Досьє

Сергій Терьохін,  народний депутат України

Ветеран алкогольно-тютюнового лобіювання. Екс-голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін неодноразово виступав проти підвищення акцизів на алкоголь та тютюн, блокуючи проходження законопроектів із суттєвого підвищення акцизів.

У вересні 2010 виступав проти законопроекту 5164 щодо заборони реклами сигарет.

У п’ятірку лідерів також потрапили Сергій Шевчук і Олена Бондаренко.

Спеціальний приз «Золоте Гальмо» від коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» присуджено прем’єр-міністру України  Миколі Азарову.

 «Коаліція докладає чимало зусиль, щоб люди почали менше курити, але на кожному кроці нам заважає одна й та сама людина, - сказала Ганна Гопко, керівник відділу адвокації громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну». - Кабінет міністрів України на рік відтермінував появу фотоілюстрацій наслідків “тютюнових” хвороб  на пачках сигарет. Також не підвищував акцизи на тютюнові та алкогольні вироби, скасував влітку державну цільову програму зі зменшення негативних наслідків тютюнокуріння. Представник Мінекономіки виступав у Світовій організації торгівлі на користь транснаціональних тютюнових корпорацій. Тому ми вирішили нагородити цим призом премєр-міністра Миколу Азарова».

Також виступив один із експертів, Артем Ступаков, очільник Центру ефективного розвитку та корисних звичок: «Дуже прикро, що народні депутати України займаються не чим іншим як нищенням народу. Якщо у наступні 20 років  ми не змінимо кардинально цю ситуацію, то вже наступне покоління буде нездатне себе захистити. Напевне, вам відомо, що зараз українська молодь серед лідерів по курінню, а щодо вживання алкоголю - цей показник називається масова дебілізація населення. Якщо ми порівняємо рівень IQ, морального та інтелектуального розвитку, який був у нашого народу 20 років тому, і зараз – то, як кажуть,  мама рідна, рятуйте. І головний чинник - це не тільки Сергій Сосєдов по телебаченню, а у першу чергу – алкоголь та тютюн. Якщо не показати лобістам їхнє справжнє місце, буде неможливо зупинити геноцид українців».

Єгор Соболєв зазначив, що це лише початок роботи. Премію планують зробити щорічною, організувавши додаткові призи за «успіхи» у лобіюванні тютюнового та алкогольного бізнесу. Цьогорічні переможці можуть звертатися до центру «Життя» за своїми призами.  

Ініціатори та співорганізатори антипремії «Золота коса»

Для створення рейтингу використовувалась така методика: можновладцям нараховувались бали відповідно до їх діяльності. Всі, хто голосує за закони на підтримку тютюну, алкоголю чи казино - отримують 1 бал. За поправку на користь шкідливих звичок - 2 бали. За ініціювання закону чи рішення уряду політики отримають одразу по 4-ри бали. Потім до цих балів додавалися бали 5 експертів, які багато років спеціалізуються на зменшенні поширеності куріння та алкоголізму. Експерти назвали свою п’ятірку найбільших лобістів: за 1 місце давалося 5 балів, за останнє – 1 бал.

До групи експертів увійшли:

Микола Поліщук - екс-міністр охорони здоров’я та президент Асоціації з боротьби з інсультами;

Костянтин Красовський - завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ;

Ганна Гопко - керівник відділу адвокації Коаліції за вільну від тютюнового диму Україну;

Андрій Скіпальський - голова правління Центру громадянського представництва «Життя»;

Артем Ступаков - очільник Центру ефективного розвитку та корисних звичок;

Віталій Черняховський - головний координатор координаційної ради громадянської кампанії «Форум порятунку Києва»;

Тарас Шевченко - керівник Інституту медіа права.

Ініціатор антипремії «Золота коса» – бюро журналістських розслідувань «Свідомо». Співорганізатори: Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну», громадська організація «Твереза Україна», Регіональний центр громадянського представництва «Життя», та громадська організація «Форум порятунку Києва».

Фото: Павло Довгань

comments powered by Disqus