Новиною для «Фактів» на ICTV стали слова Вілкула про газ

Ведуча Інна Шевченко повідомила глядачам думку народного депутата від «Опозиційного блоку», кандидата в Президенти України Олександра Вілкула про підвищення цін на комунальні послуги для населення.

«“Опозиційний блок” різко критикує владу за підвищення цін на комунальні послуги. “Невиправдано великі рахунки за січень — це повний колапс”, — вважає заступник лідера “Опоблоку” і кандидат у президенти Олександр Вілкул. Наголошує: ціни за газ для країни, яка посідає друге місце в Європі за розвіданими запасами блакитного палива, просто нереальні. Їх можна і треба зменшити, аби захистити насамперед незаможних українців», — розказала ведуча.

Далі редакція «Фактів» дала цитату самого нардепа: «Потрібно використати державний газ, який добуває державне підприємство «Укргазвидобування». Дві тисячі гривень собівартість, а продають його людям за 8550», — каже Вілкул.

Самі по собі заяви політиків не є новинами, але можуть бути приводами до новини. Однак у матеріалі «Фактів» наведено лише заяву політика, але не подано позицію державного ПАТ «Укргазвидобування» та не роз’яснено, як саме формується ціна на газ для населення. Це — порушення журналістських стандартів балансу думок та повноти інформації.

Ціну у 8550 грн за 1 тис. кубічних метрів було оголошено урядом у жовтні 2018 року. Кабмін припинив дію спеціальних зобов'язань (PSO) з продажу природного газу для потреб населення і теплокомуненерго (ТКЕ) за зниженою ціною. Підняти ціни на газ до ринкових — вимога Міжнародного валютного фонду.

Тоді ж керівник «Укргазвидобування» Олег Пархоменко в інтерв’ю «Українській правді» пояснював, що загальної «собівартості» на видобуток газу не існує.

«Якщо ми говоримо про вартість повного циклу — від початку буріння і видобутку до закриття свердловини, то в залежності від складності видобутку вартість може варіюватися від $180 за тис. куб м до $250 за тис. куб м. Ткнути пальцем і сказати, що собівартість видобутку $100 можна, але це неправильно. Вас дурять. Це маніпулятивна цифра», — сказав він.

Водночас пан Пархоменко підтримав рішення Кабміну щодо переходу на ринкову ціну газу для населення. За його словами, велика різниця між комерційною ціною (12 тис. грн) та ціною для населення (4,8 тис. грн) була гарною можливістю для спекуляцій.

Ціна на газ також прямо впливає на можливість розробляти нові родовища, що необхідно, адже старі поступово виснажуються.

Варто додати, що одним із найбільших видобувачів газу в Україні є компанія«Гео Альянс» власника телеканалу ICTV олігарха Віктора Пінчука. Ще одна газовидобувна компанія «Укргазвидобуток» входить до холдингу Smart Energy голови фракції «Опозиційного блоку» у Верховній Раді Вадима Новинського, політичного соратника Олександра Вілкула.

«Детектор медіа» також звернувся по коментар у компанію ПАТ «Укргазвидобування».

Нагадаємо, моніторинг щоденних новин  «Детектора медіа» зафіксував протягом 2018 року на ICTV один піарний сюжет на користь Олександра Вілкула. На телеканалі «Україна» таких за рік було 23, а на «Інтері» — 12.

 

comments powered by Disqus