Google засмічує Інтернет

00:00,
26 Листопада 2010
917

Google засмічує Інтернет

00:00,
26 Листопада 2010
917
Google засмічує Інтернет
Google монополізувала, реорганізувала і комерціалізувала найбільшу бібліотеку в історії людства. Проте без повного переосмислення шляхів організації вже накопичених знань кількість інформації, що йде від Google, матиме дуже неприємні наслідки.

Google спочатку був задуманий як некомерційний пошуковий движок. Дванадцять років тому в перших оприлюднених документах з описом технології її винахідники попередили, що реклама завдає шкоди пошуковій системі. «Ми вважаємо, що пошукова система, пов'язана з рекламою, – пишуть Ларрі Пейдж і Сергій Брін, – слугуватиме інтересам рекламодавців, завдавши збитку інтересам споживачів».

 

І вони різко засудили факти продажів перших місць в пошукових запитах, назвавши це «дуже підступним кроком». І це той вид спорту, в якому Google тепер посідає перше місце. Про це розмірковує Міка Уайт, журналіст порталу Guardian.

 

Під керівництвом генерального директора Еріка Шмідта  Google нині отримує практично усі свої гроші за допомогою тих способів, які його творці раніше абсолютно справедливо засуджували. Після придбання системи DoubleClick в 2007 році за $3,1 млрд компанія Google стала найбільшою інтернет-компанією у світі реклами. З рекламних оголошень, присутніх на 85% усіх сайтів, Google отримує понад 98% прибутків. І ці гроші йдуть виключно з інформації, що забруднює віртуальний простір. Шмідт цим задоволений, стверджуючи, що «ми – рекламна компанія». У результаті Google став не пошуковою системою, а найбільшим комерційним підприємством Інтернету.

 

Триста років тому Джонатан Свіфт передбачав культурну небезпеку індексації у справі впорядковування знань людства. Він вважав, що індексація призведе до поверхневого мислення. І мав рацію: нинішня ситуація наводить на думку, що пошукові системи сприяють поверхневому сприйняттю, читанню «по діагоналі» і легковажності. Тоді як предметна класифікація створює гармонію і виховує прозорливість в людині, індекси розбивають знання на фрагменти і роблять людей просто дурнями. Завдяки Google поверхневими знаннями заражене усе наше суспільство, уся культура і уся цивілізація в цілому.

 

Величезна бібліотека, якою і є Інтернет, наповнена такою кількістю реклами, що багато людей її просто вже не помічають: верхній рядок реклами, бокові банери в результатах пошуку, реклама, що знаходиться поряд з нашими листами в Gmail, у нашому улюбленому блозі – поряд з репортажем про боротьбу проти корпорацій. Як свідчить сумна реальність, більшість людей вже не можуть побачити різницю між контентом і рекламою, і цей бар'єр спричиняє руйнівний вплив на культуру в цілому.

 

Системи організації знань, яка не несе в собі соціальних, політичних або культурних наслідків, не існує. І неможливе існування повністю об'єктивної системи. Але біда полягає в тому, що сьогодні це розуміє дедалі менше людей. Ми виросли спочиваючи на лаврах дослідників. Ми просто лінуємося думати. Ми надто довіряємо одній компанії, надаємо дуже велике значення рекламній компанії, і єдиний спосіб впорядковування знань для нас – автоматичне індексування за допомогою ключових слів.

 

Небезпека того, що рекламна компанія керує людськими знаннями, занадто очевидна, щоб її ігнорувати. Універсальний індекс – це спадщина усього людства, і він повинен перебувати в колективній власності. Жодна корпорація або нація не має права приватизувати цей індекс, організовувати його серійне виробництво, цензурувати його або торгувати результатами пошуку в гонитві за найбільшою вартістю першого місця. У нас є публічні бібліотеки і нам потрібні публічні пошукові движки.

 

Медіаграмотність за матеріалами  Медіабізнес

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду