Як улаштоване суспільне мовлення Ірландії

00:00,
3 Вересня 2012
228

Як улаштоване суспільне мовлення Ірландії

00:00,
3 Вересня 2012
228
Як улаштоване суспільне мовлення Ірландії
Суспільне мовлення Ірландії крокує у ногу з прогресом попри фінансові негаразди, що тривають з початку світової фінансової кризи.

Продовжуємо серію матеріалів про суспільне телебачення різних держав, попередні статті: Канада, НорвегіяБританія, Німеччина, Японія, Нова Зеландія, Швеція, Бельгія,ФінляндіяЯпоніяСШАЕстоніяПольщаФранціяРумунія

Ірландський суспільний мовник Raidió Teilifís Éireann створює та транслює програми на телебаченні, радіо та в Інтеренеті.

Структура

Флагманські канали мовника це RTÉ One ­‒ найбільш популярний ірландський телеканал, що пропонує програми різного жанру та RTÉ Two, денний ефір якого присвячено  спортивним, дитячим та молодіжним програмам, а вечірній ‒ серіалам та розважальним шоу.

З розвитком цифрових технологій та планами по відключенню аналогового телебачення наприкінці 2012 року, кілька каналів RTÉ, що були створені у 2011 році, здійснюють мовлення лише у цифровому форматі:

– RTÉ Two HD ‒ повтор програм RTÉ Two у високій чіткості;

– RTÉjr ‒ для дітей до 6 років, абсолютно без реклами, трансляція триває з 9-ої години ранку до 18:30 у будні та лише 3 години (з 9 до 12) у вихідні. Більшість програм для дітей – створені безпосередньо мовником, включно з мультфільмами;

– RTÉ One+1 ‒ канал, що повторює програми RTÉ One на час пізніше;

– RTÉNewsNow ‒ новини наживо, періодичні випуски прогнозів погоди, спортивних та бізнесових новин. Цей канал можна дивитися онлайн, а також на мобільних пристроях.

До групи RTÉ-радіо входить чотири основні радіостанції країни (RTÉRadio1, RTÉ2fm, RTÉlyricfm, RTÉRaidiу тa Gaeltachta), що доступні у FM-діапазоні, цифровому форматі та онлайн, а також 7 виключно цифрових радіоканалів.

Надбанням RTÉ також є п’ять проектів-лідерів на медіа-ринку країни: сайт RTÉ.ie, друкований тижневик та сайт RTÉ Guide, сервіс безкоштовного телетексту RTÉ Aertel, сервіс відео на вимогу RTÉ player та RTÉNewsNow – оперативні випуски новин та пряма трансляція з місць подій.

Стартова сторінка для прослуховування радіоканалів RTÉ онлайн

До пріоритетів у своїй діяльності мовник відносить підтримку мистецтва: під свій патронаж RTÉ взяла п’ять музичних колективів, що також входять до складу компанії: Національний симфонічний оркестр, Концертний оркестр,  Венбру-квартет, Філармонічний хор та дитячий хор.

За станом на кінець 2011 року у телерадіокомпанії працювало 2093 осіб, з них триста зайняті лише частково.

Регулювання та підзвітність

З 1926 року, коли в Ірландії розпочалося радіомовлення, його регулювання постійно знаходилося в центрі уваги політиків. З формуванням суспільного мовлення інтерес урядовців змістився на нього.

Сфера телерадіомовлення регулювалася двома десятками законодавчих актів та низкою положень, доки у 2009 році вони не були консолідовані у Закон про телерадіомовлення (2009 Broadcasting Act). Окрім структури управління та основних функцій суспільного мовника, закон визначає регуляторний орган для сфери теле- та радіомовлення Ірландії ‒ Broadcast Authority of Ireland, що також контролює відкритість та прозорість RTÉ.

Закон визначив для мовника обов’язкові документи нормативно-правового характеру. Кожні п’ять років RTÉ переглядає та оновлює положення про свою роботу (RTÉ Public Service Statement): на декількох сторінках RTÉ викладає те, в чому вбачає свою суспільну роль, основні принципи роботи та напрями діяльності. Мовник також розробляє план роботи, де окреслено шлях виконання стратегічних пріоритетів (RTÉ Statement of Strategy 2010-2014), і представляє його на розгляд Міністерства зв'язку. 
 
 
Систематично на початку року мовник також має презентувати регуляторним органам конкретизований перелік заходів та робіт, які він планує виконати, згідно закону (Statement of Performance Commitments).
 
 

Нарешті, наприкінці року мовник оприлюднює звіт про виконання запланованих заходів та виконання суспільних завдань, що містить детальну інформацію про доходи від усіх видів надаваних послуг.

Нагляд та управління

Внутрішній нагляд за роботою RTÉ здійснює рада з 12-ти осіб, що обираються на п’ять років. Шість осіб затверджує на посаді Міністр зв'язку Ірландії, чотири – висуває Комітет з питань комунікацій, природних ресурсів та сільського господарства Парламенту Ірландії,  одинадцятим членом є сам генеральний директор мовника, а останнього обирають зі складу працівників RTÉ.

Ці особи покликані підтримувати найвищі стандарти управління та роботи мовника. Рада формує корпоративну політику та стратегію RTÉ, а також представляє інтереси глядачів та слухачів. Члени ради сформували чотири постійні підкомітети для успішного виконання своїх обов’язків: з аудиту та оцінки ризиків, з питань оплати праці та розвитку керівних кадрів, з питань редакторської роботи та творчої діяльності, з технологій та інновацій.  

Саме те, що частина ради призначається урядовими органами, іноді дає підстави вважати  RTÉ напівдержавною структурою.

Один з членів Ради займає посаду «представника аудиторії» (Audience Council), створення якої було ініційоване самим мовником у 2003 році, а у 2009 її існування затвердили законом. Згідно встановленого ним порядку, наглядова рада мовника обирає 15 осіб строком на 4 роки. Ці люди покликані представляти думки та інтереси різних категорій глядачі та слухачів.

Студії RTÉ у Дубліні / Фото: infomatique

Фінансування

RTÉ не отримує дотацій безпосередньо від держави. Основні джерела наповнення бюджету ‒ доходи від реклами та ліцензійних зборів, що сплачує населення країни. Однак, за збір коштів за ліцензію відповідає Міністерство зв'язку, яке потім визначає суму та передає кошти мовнику.

Розмір абонплати в Ірландії складає €160 на рік. Кожне домогосподарство або установа, що має телеприймач (кількість не впливає на розмір плати), або хоча б обладнання для прийому телесигналу зобов’язана сплачувати збір. Лише громадяни віком старші за 70 років, або одинаки старші 66 років можуть дивитися RTÉ безкоштовно.

Всіх, хто не платить збір на підставі відсутності телебачення в домівці або з інших причин, обов’язково відвідує спеціальний інспектор. Якщо буде виявлено неліцензований приймач, власник отримає позов до суду, результатом якого ймовірніше стане штраф розміром у тисячу євро або вдвічі більше, якщо порушення буде виявлено ще раз.

Ліцензійний збір не покриває всіх видатків мовника, і це є основним виправданням щодо існування реклами. Так, 2011 рік закінчився для RTÉ з дефіцитом бюджету в €16.8 млн, адже доходи від реклами та абонплати разом склали €351 млн, а видатки компанії – €367 млн. Частка реклами дорівнювала 27% від усіх доходів RTÉ.

Проте реклама стала приносити менше грошей з початком кризи у 2008 році. За чотири останні роки доходи зменшилися на 32% і у 2011-му році скотилися до показників 2003-го року. Ліцензійний збір приніс лише €183.6 млн, на 6% відсотків менше ніж у 2010 році.

Програмна політика

Згадуваний RTÉ Public Service Statement ‒ своєрідний суспільний контракт мовника проголошує відданість таким принципам у своїй роботі: незалежність, піклування та служіння суспільним інтересам, сприяння різним формам вираження культури, дотримання високих стандартів якості та прозорість.

Ноель Курран / Фото: clickonline

У 2011 році  Ноель Курран  (Noel Curran), Генеральний директор RTÉ, у своєму виступі «Майбутнє служби суспільних ЗМІ в Ірландії» в Школі комунікації університету Дубліна окреслив основні пріоритети в тематичному наповненні програм на наступні три роки, що були визначені колективом компанії:

– Журналістські розслідування

– Мистецтво та культура

– Інновації, наука та технології

– Діти та молодь

– Цілодобові новини на вимогу

– Події національного масштабу

У своєму звіті RTÉ повідомляє, що за 2011 було створено майже 5 тисяч годин різножанрових програм вітчизняного виробництва, а 47 з 50-ти найбільш популярних програм в країні йшли на каналах RTÉ.

Інтеграція в Інтернет

За показниками 2011 року, RTÉ.ie став найпопулярнішим ресурсом у країні, та в середньому має 5,5 млн переглядів щомісячно. Сайт пропонує розширення для перегляду чи прослуховування програм на iPhone, iPad та пристроїв на базі Android.

Вигляд сервісу «відео на вимогу»Стартова сторінка для прослуховування радіоканалів RTÉ онлайн

У 2009 році стартував RTÉ Player ‒ сервіс відео на вимогу, що зараз надає можливість дивитись до 250 годин різноманітних програм мовника за один раз. Третина контенту доступна і міжнародній аудиторії.

Канал RTÉ на YouTube також один з найпопулярніших у Ірландії. У 2011 році кількість переглядів досягла цифри 27, 9 млн.

Джерело: Звіт про роботу RTÉ за 2011 рік 

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
rte
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду