Як розпізнати фейкову новину в соцмережах - рекомендації The Huffington Post

Як розпізнати фейкову новину в соцмережах - рекомендації The Huffington Post

13:02,
23 Листопада 2016
20003

Як розпізнати фейкову новину в соцмережах - рекомендації The Huffington Post

13:02,
23 Листопада 2016
20003
Як розпізнати фейкову новину в соцмережах - рекомендації The Huffington Post
Як розпізнати фейкову новину в соцмережах - рекомендації The Huffington Post
Автори:
9 корисних порад, як уникнути поширення неправдивої інформації.

Фейкові новини - особливо в рік президентських виборів у США - все частіше стають неодмінним атрибутом соціальних медіа. В Facebook активно поширювалися новини про те, що Папа Франциск підтримав кандидатуру Дональда Трампа на пост президента США, що місто в Техасі було поміщене на карантин через смертельну хворобу, а в Німеччині щойно схвалили дитячі шлюби. Жодна з цих подій не відбулася насправді - але це не завадило їм поширитися в мережі як вірус.

Публікація відверто неправдивих історій, звичайно, не нове явище в цифровому столітті, зазначає The Huffington Post. Новим є те, як швидко читач може пробігти очима заголовок, поширити новину та спостерігати, як іще 500 інших користувачі зроблять те ж саме.  

За останні три місяці перед виборами в США BuzzFeed провів дослідження: за його результатами, 20 найпопулярніших фейкових новин у Facebook перевершили за охопленням аудиторії 20 найпопулярніших справжніх новин від 19 найбільших ЗМІ.

Для того, аби запобігти поширенню фейкових новин в соцмережах, видання The Huffington Post склало перелік простих правил, як їх розпізнавати:

1. Читайте більше, ніж заголовок

Одна з причин, чому фейкові новини так швидко поширюються - тому що заклопотані читачі не дивляться далі заголовка або врізу, перш ніж поширити матеріал. Творці фейкових новин про це знають і часто використовують це, даючи своїм новинам гідний початок, але решту новини заповнюють неправдивою інформацією.

В інших випадках, якщо проглянути новину до кінця, можна виявити, що заголовок ніяк не пов'язаний із текстом новини, або ж у ній немає жодних даних, які підтверджують її правдивість.

2. Перевірте, яке видання опублікувало новину

Незнайомі сайти, заповнені оголошеннями та заголовками, написаними капсолоком, повинні негайно викликати скепсис. Перевірте через пошук Google сайт та тексти, які він публікує - це дасть уявлення про те, чи є він надійним.

Багато сайтів, які поширюють фейкові новини, вказують, що вони є сатиричними або не містять фактичної інформації. Інші імітують сайти відомих видань. Перевіряйте URL сторінок, які виглядають підозріло, аби переконатись в тому, що це не фальшивка, яка прикидається надійним джерелом.

3. Перевірте дату публікації та час

Інший поширений елемент фейкових новин - видавати старі публікації за нові. Читачі сприймають їх як такі, що сталися щойно. Зверніть увагу на час публікації - це не займає багато часу і допоможе уникнути помилки.

В інших випадках перевірка того, коли відбулася подія, може вимагати трохи більших зусиль - у випадку, якщо дата публікації свіжа, але описані в ній події - ні. Якщо в новині є посилання на інші джерела, прогляньте і їх, звертаючи увагу на те, коли вони були опубліковані та як у них описується подія, особливо коли мова йде про час.

4. Хто автор?

Дивлячись на те, хто написав статтю, можна виявити багато інформації про джерело новин. Пошукайте попередні публікації автора - його бекграунд допоможе зрозуміти, чи дійсно автор є журналістом, чи не писав він фейкових статей до цього.

5. Дивіться на які джерела посилається новина

Відсутність посилань або джерел, з яких були взяті ті чи інші заяви, є очевидним сигналом того, що пост, швидше за все, є фейком. Сайти, які поширюють викривлені новини, можуть посилатися на інші сайти, які теж поширюють контент цього типу. Будь-які заяви або цитати посадовців мають бути підкріплені надійними джерелами.

6. Звертайте увагу на сумнівні цитати та фотографії

Вигадувати цитати для фейкових новин дуже просто. Скептично ставтеся до шокуючих або підозрілих цитат, прогляньте, чи публікувалися вони в інших виданнях, якщо так - то яких? (пункт 2 - MS).

Так само перевіряйте і фотографії з місця подій. Користуйтеся функцією зворотного пошуку зображення Google або плагіном TinEye: вони допоможуть знайти подібні зображення і ви зможете перевірити, чи дійсно фото має відношення до новини.

7. Бережіться упередженості

Люди часто звертають увагу та поширюють ті публікації, які відображають їх погляди та світогляд. Фейкові новини - не вийняток. Поширювати новини лише тому, що поділяєте точку зору автора або ж приймаєте цю сторону конфлікту, не варто - зважайте і на достовірність фактів, наведених у новині. Творці фейків знають, як розпалювати емоції у читачів і грати на їх упередженості.

8. Подивіться, чи інші видання пишуть про це

Якщо новина виглядає підозрілою або в ній є неймовірні факти, пошукайте, що з цього приводу писали інші видання. Одна новина із сумнівного сайту, який робить заяву державної важливості - це має бути дуже дивним в очах пересічного читача. Якщо жодне інше надійне джерело не повідомляє про ці ж події, скоріше за все, новина є фейковою.

9. Подумайте, перш ніж робити репост

Новинні сайти, які поширюють дезінформацію, працюють в розрахунку на те, що читачі будуть поширювати їх новини. В крайньому випадку, фейки можуть вийти з-під контролю, що матиме непередбачувані наслідки для людей, які згадуються в цих новинах.

В одній із вигаданих новин йшлося про те, що Гілларі Клінтон вчинила сексуальне насильство над дітьми в одній із піцерій Вашингтону, округ Колумбія. Після поширення цієї новини, власник піцерії та співробітники закладу почали отримувати погрози та зазнали цькування в інтернеті. Персонал піцерії все ще зазнає атак, хоча фейк і був викритий. 

Як писав MediaSapiens, Марк Цукерберг назвав божевіллям звинувачення Facebook у тому, що саме розповсюдження фейкових новин через стрічку соцмережі вплинуло на перемогу Дональда Трампа на виборах президента США. Такі лейтмотиви спостерігалися у колонці видання The Next Web, де йдеться про те, що алгоритми платформи розділили користувачів на два окремі табори, в результаті чого прихильники Клінтон уявлення не мали про те, наскільки сильну підтримку отримав кандидат від республіканців, а також у колонці видання Mashable, де автор запропонував знищити поточний алгоритм формування стрічки новин у Facebook і побудувати його з нуля.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
The Guardian
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду