Російська служба «Радіо Свобода» запустила проект з перевірки висловлювань політиків

«Радіо Свобода»

За задумом, проект зіставляє поточні заяви політиків або офіційних структур як з реальними фактами чи статистикою, так і з оцінками і думками незалежних експертів. Після цього заяву оцінюють за допомогою кольорової шкали  - від зеленого («Правда») до червоного («Скоріше за все, неправда»).

«Фактограф» ставить за мету фокусуватися на проблемах «внутрішньої політики, економіки, соціальної сфери, праці та зайнятості, демографії, екології» й націлений на фактчекінг.

Наприклад, «Фактограф» порівняв висловлювання міністра освіти Росії Ольги Васильєвої про зарплату російських вчителів з офіційною статистикою та даними опитування й дійшов висновку, що її заява є спірною, оскільки цифри дуже різні.

Скріншот з сайту «Фактограф»: заяву міністра освіти Росії Ольги Васильєвої проект оцінив як «спірну».

Нагадаємо, дослідники з Harvard Business Review дійшли висновку, що люди в групах рідше перевіряють факти, ніж наодинці.

Також сервіс Google News запустив функцію фактчекінгу напередодні виборів у США минулого року. Соцмережа Facebook почала співпрацювати із фактчекінговими організаціями та тестує функцію, за допомогою якої користувачі можуть позначати сумнівні публікації. Інші цікаві проекти з перевірки фактів запустили The Washington Post, National Public Radio, PolitiFact. MediaSapiens раніше публікував огляд найцікавіших проектів у цій сфері.   

comments powered by Disqus