Як джинсували місцеві телеканали в грудні 2012-го

Як джинсували місцеві телеканали в грудні 2012-го

18 Січня 2013
2161

Як джинсували місцеві телеканали в грудні 2012-го

2161
Новинарі регіональних телеканалів швидко доносять інформацію про представників влади, власників каналів чи їхніх партнерів, але не допускають в ефір інших ньюзмейкерів.
Як джинсували місцеві телеканали в грудні 2012-го
Як джинсували місцеві телеканали в грудні 2012-го

У новинах регіональних телеканалів у грудні не виявилося нових тенденцій. Державні регіональні компанії піарили владу. Приватні телеканали працювали по-різному: харківський Simon другий місяць відмовляється від трансляції замовних матеріалів, тоді як кримський «Неаполь» збільшив кількість джинси у своєму ефірі вдвічі. Найпроблемнішим стандартом для всіх редакцій залишається «баланс думок і точок зору». Найкраще у регіональних журналістів виходить дотримуватися стандартів оперативності й точності.

Узагальнений моніторинг за грудень 2012 року матеріалів із ознаками замовності (або цензури) на місцевих телеканалах, а також дотримання регіональними журналістами професійних стандартів.

Проаналізовано новини на телеканалах Криму («Неаполь», ДТРК «Крим», Чорноморська ТРК), Львова (ЛОДТРК, ZIK, ТРК «Люкс»), Харкова (ХОДТРК, 7 канал, Simon).

Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут.

Моніторинг регіональних новин за листопад можна подивитися тут.

Огляд матеріалів із ознаками замовності (джинса у випусках новин з 1 по 7 грудня).

Харків

У грудні ефір харківських телеканалів майже очистився від джинси: із 150 сюжетів, що їх оцінювали медіаексперти Вікторія Кондратська і Роман Шостак, тільки шість матеріалів мають ознаки замовності (4%). Тоді як у антирекордному передвиборному жовтні в харківських новинах було 63% сюжетів із ознаками політичної й комерційної (значно менше) замовності.  

Simon має найкращі результати моніторингу замовних матеріалів серед усіх 9 досліджуваних медіаекспертами телеканалів – 0% джинси. Другий місяць поспіль журналісти Simon не роблять сюжетів із ознаками політичного чи комерційного замовлення.

Зменшили кількість джинси і два інших телеканали: ХОДТРК (Харківська обласна державна телерадіокомпанія) в грудні видала лише один сюжет із ознаками політичного замовлення (у листопаді – 8), а 7-й канал – 6 джинсових сюжетів (у листопаді – 8).

Джинса в ефірі двох харківських телеканалів витримана в радянсько-пропагандистському стилі: журналісти вихваляли представників влади за їхні добрі вчинки і теплі слова. Новини 7-го каналу протягом першого грудневого тижня розповіли телеглядачам, що депутат Харківської міськради, голова фракції «Молоді регіони» Володимир Скоробагач «приготував інвалідам Комінтернівського району невеликі подарунки» (3 грудня), народна депутатка, також регіоналка, Ірина Бережна привітала членів клубу інвалідів Київського району Харкова (5-те) і ще один регіонал із Верховної Ради Володимир Мисик власноруч висадив 7 берізок у дитячому садочку: «За лопату взявся і народний депутат України Володимир Мисик. Висадити має як мінімум 7 берізок» (3 грудня). На додачу до політичної джинси, в ефірі 7-го каналу вийшло і комерційне замовлення під виглядом новинного сюжету із відвертою рекламою послуг компанії «Київстар» (5 грудня).

Львів

Кількість замовних матеріалів в ефірі львівських каналів хоча впала після виборів, однак сюжети з ознаками замовності в грудні залишилися в ефірі всіх трьох досліджуваних телекомпаній. Медіаексперти Анатолій Мажора та Анна Гін віднесли 9% сюжетів до замовних (у листопаді – 7%, у передвиборному жовтні – 18%).

Найгірші показники у ЛОДТРК – 16% сюжетів містили ознаки політичного замовлення. Здебільшого це «паркетні» новини про найвищих посадовців у Києві та місцевих керівників. Ці повідомлення не містили суспільно значущої інформації, надто для мешканців Львова та області: «Прем’єр-міністр Микола Азаров зустрівся з віце-прем’єр-міністром Соціалістичної Республіки В’єтнам Хоанг Чунг Хай. Зустріч відбулась у Києві. Сторони домовилися про подальшу співпрацю між країнами», – звітує ведуча у випуску новин від 3 грудня. Що з цієї новини корисного, важливого чи просто цікавого дізналися львів’яни, які своїм коштом зі сплачених податків утримують журналістів ЛОДТРК? Неінформативні також і повідомлення про те, що президент Віктор Янукович 4 грудня був «на валізах» – збирався полетіти до Туркменістану. А очільник області Костюк в ефірі новин (5 грудня) озвучує дуже ненову інформації про пішохідний перехід через кордон: «Сьогодні вже інші потреби в переході, але ми бачимо, що і студентство, і жителі наших прикордонних регіонів добре користуються цим переходом, популярний він є перехід».

У телекомпаній ZiK і «Люкс» експерти виявили по два сюжети з ознаками замовності.

Приватні мовники були помічені в піарі представників місцевої влади. ZiK (7 грудня) подає беззмістовний і неінформативний синхрон голови облдержадміністрації Михайла Костюка: «Я думаю, що рівень самоврядування, повноважень органів місцевого самоврядування, їхня активність в порядку. Чи можуть сьогодні органи самоврядування реалізувати свої повноваження – це є питання».

А ТРК «Люкс» традиційно подає в ефір неактуальні заяви міського голови Львова Андрія Садового, наприклад, у сюжеті (7 грудня) про чергове святкування: «Від нас з вами насправді дуже багато залежить. Я думаю, на своєму місці відчував ту велику відповідальність, яку ми маємо. Самоврядування – це велика відповідальність перед Богом і перед людьми».

Крим

Кількість джинси в ефірі кримських телеканалів у грудні (28%) зросла майже вдвічі порівняно з листопадом (15%). Медіаексперти Отар Довженко і Прасковія Дворянин віднесли до замовних матеріалів сюжети з піаром місцевої влади, власників телеканалів та їхніх політичних патронів.

«Неаполь» у грудні дав найбільше сюжетів із ознаками замовності – 35% (у листопаді – 18%). Майже стільки джинси в ефірі каналу було у передвиборчому жовтні – 39%. Герої джинси лишилися ті ж самі: до виборів – неактуальні новини про кандидата у народні депутати Сергія Куніцина, а після виборів (7 грудня) – про новообраного парламентаря Сергія Куніцина: «Временное удостоверение члена парламента страны в середине недели получил народный депутат Украины Сергей Куницын».

Майже третина сюжетів (31%) в ефірі Державної телерадіокомпанії «Крим», на думку експертів, є замовними. Переважно це «паркет»: сюжети та повідомлення про офіційні заходи, які не несуть потрібної, актуальної інформації для аудиторії: «У Раді міністрів відбулося чергове засідання уряду» (2 грудня), «Виктор Агеев посетил отделение территориального центра реабелитации для детей с ограниченными физическими возможностями» (3 грудня), «Праздничный концерт по случаю Дня работников местного самоуправления прошел в Симферопольском городском совете» (6 грудня).

До категорії комерційної джинси експерти віднесли низку сюжетів про господарський конфлікт: «Жители сел. Вилино, Песчаное и Береговое сегодня так и не дождались решения Высшего Хозяйственного суда Украины» (4 грудня), «Резонансное дело о борьбе за землю вилинских пайщиков с агрофирмой Крым дошло до Высшего Хозяйственного суда Украины» (5 грудня) – у цих сюжетах, на думку експертів, журналісти державного телеканалу відбілювали комерційні структури, що мають проблеми з громадською думкою.

ТРК «Чорноморська» в грудні видала в ефір найменше джинси серед кримських каналів – 13%. Хоча минулого місяця журналістам вдалося не зробити жодного матеріалу з ознаками політичної чи комерційної замовності. Експерти зазначають, найімовірніше, ці сюжети не були проплачені, а їхня поява в ефірі обумовлена прагненням журналістів догодити власникові: «Содержание Виктора Януковича в 2012 году обошлось украинцам в 635 млн грн» (5 грудня), «Верховна Рада в целом приняла бюджет-2013» (6 грудня), «Совет объединенной оппозиции определил и поддержал Юлию Тимошенко как кандидата на президентских выборах» (7 грудня). У цих сюжетах політичні новини подано незбалансовано, без дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів, із залученням до коментування носіїв лише однієї позиції.

Дотримання професійних стандартів

Достовірно та оперативно, але без балансу й повноти – новинарі регіональних телеканалів швидко доносять інформацію про представників влади, власників каналів чи їхніх партнерів, але не допускають в ефір усіх інших ньюзмейкерів і забувають розповісти своїм телеглядачам про приховані зв’язки між героями та подіями.

Найнижчі показники стандарту балансу думок і точок зору в Криму – середній показник трьох телеканалів – 0,34 бали. З них найгірше з балансом у державного мовника ДТРК «Крим» – 0,26. Це найнижчий результат серед 9 досліджуваних телеканалів. На другому місці з кінця серед всіх учасників моніторингу ще один кримський телеканал «Неаполь» – 0,35 бали за стандарт балансу. Натомість у приватної телекомпанії «Чорноморська» показник дотримання балансу майже вдвічі вищий, ніж у ДТРК «Крим» – 0,42.

Найкраще дотримуються стандарту балансу думок львівські журналісти – середній показних по регіону – 0,60 бали. Абсолютний лідер серед 9 каналів – ZiK – 0,69 бали. Інші львівські канали також показали вищі рейтинги, ніж в інших регіонах. Серед усіх учасників моніторингу на другому місці ТРК «Люкс» – 0,58 бали, на третьому – ЛОДТРК – 0,53.

Харківські телеканали у грудні вийшли на перше місце за сумою балів за всі стандарти – 4,17 бали. На другому місці в загальному заліку – телеканали Криму – 4,08, на третьому – львівські журналісти. Оцінки за стандарт достовірності високі у всіх трьох харківських каналів. Найвища оцінка за стандарт достовірності – у державної телекомпанії ХОДТРК – 0,92 бали. Утім, за майже повної відсутності в ефірі державного телеканалу журналістських розслідувань та наявності численних репортажів із офіційних подій, дотримуватися стандарту достовірності новинарям нескладно. Натомість стандарти балансу думок і точок зору та повноти наведених фактів у журналістів ХОДТРК в рази нижчі: баланс – 0,38 бали, повнота – 0,48 бали.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: gazeta.ru
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2161
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду