ICTV лобіює та рекламує приватні вугільні шахти

ICTV лобіює та рекламує приватні вугільні шахти

20 Грудня 2016
2188

ICTV лобіює та рекламує приватні вугільні шахти

2188
У «Фактах» на ICTV показали рекламно-лобістський сюжет про приватну компанію «ДТЕК Павлоградвугілля» Ріната Ахметова.
ICTV лобіює та рекламує приватні вугільні шахти
ICTV лобіює та рекламує приватні вугільні шахти

Підсумки моніторингу порушень журналістських стандартів у щоденних новинах центральних телеканалів, що його здійснює громадська організація «Детектор медіа», за період 5–10 грудня 2016 року.

Головними темами тижня стали: трагедія у Княжичах; заяви нардепа Олександра Онищенка («Воля народу») з приводу корупції в Україні; невдалий продаж ОПЗ; газові переговори у Брюсселі; позбавлення депутатської недоторканності Вадима Новинського.

Найяскравіші порушення:

«Інтер» захищає Вадима Новинського, дискредитуючи священнослужителів. «Почему лишенный неприкосновенности Новинский демонстрирует такое спокойствие и почему регламентный комитет накануне не поддержал представление ГПУ?» — запитують журналісти «Подробностей» на «Інтері» 8 грудня. До цього вони вже розповіли, як Верховна Рада, всупереч рішенню регламентного комітету, все ж змогла позбавити народного депутата недоторканності і що той не збирається тікати від звинувачень. Адже звинувачення абсурдні — саме таку думку «Інтер» доводить у своєму сюжеті.

«Давайте вспомним, что это вообще за история?» — пропонує ведуча. «Дело Александра Драбинко», — розставляє акценти журналістка. Наступні чотири хвилини «Інтер» дискредитує священника, щоби нівелювати його звинувачення у справі (Новинський буцімто приставив до Олександра Драбинка охорону, що обмежувала його свободу. Це робили заради тиску на призначення нового голови УПЦ.) Жодного коментаря в матеріалі немає, лише чотири хвилини начитки та сумнівні документи, на яких священник зізнається у злочині (він сам буцімто брав участь у викрадені двох монахинь), просить надати йому згадану охорону й «пишет» «дякую».

Завершується сюжет ще одним необґрунтованим анонімним закидом: «По данным журналистов, в 2013-мсвященнослужитель не только агитировал участвовать в афере, но и сам нажился на этой схеме, купив себе скромный лексус стоимостью 130 тысяч долларов. И это далеко не весь нажитый епископом скарб. Кроме целого парка дорогих авто, журналистам удалось найти и элитную недвижимость священнослужителя. Он владеет роскошным домом в Царском Селе и целыми котеджными городками в селе Старые Петровцы и Ходосовка. А в Киеве у бизнесмена в рясе есть квартира в элитном доме на улице Старонаводницкой». Як ми вже згадували, жодних коментарів чи джерел інформації у сюжеті немає.

ICTVлобіює та рекламує приватні вугільні шахти

Сьомого грудня у «Фактах» на ICTV показали рекламно-лобістський сюжет про приватні та державні вугільнодобувні компанії. Інформаційний привід — ініціатива Мінпаливенерго закрити нерентабельні шахти. Але сам матеріал — це велика реклама приватної компанії ДТЕК Павлоградвугілля Ріната Ахметова та приватних шахт загалом. «Вугільне об'єднання ДТЕК Павлоградвугілля — це десять шахт. Нині тут працюють майже 24 тисячі людей. Середня зарплата — 10 тисяч гривень», — розповідають на ICTV та дають послідовно синхрони працівників і директора організації, що хвалять колектив, техніку, технологію й перспективи компанї. Є навіть суто рекламний прийом із «до» та «після»: «Дмитро раніше працював на державній копальні, тож має з чим порівнювати. (Дмитро Устюгов, начальник ділянки з добування вугілля № 3 ДТЕК шахти ім. Героїв космосу): Не понаслышке, а сам лично ну как бы работал. Ну у нас не думали о перспективе, о развитии, работали вот сегодняшним днем. А уже придя сюда, мы видим свое развитие на 5, 10, 30 и, грубо говоря, полвека: мы знаем, что мы будем добывать уголь». На противагу журналісти подають ситуацію на державних шахтах: зарплатний борг там буцімто росте, установи закриваються, а влада знищує галузь, адже купує власне вугілля дешевше, ніж закордонне.

СТБ демонструє «обличчя зради»

Шостого грудня в ефірі «Вікон-новин» на СТБ журналісти розповіли історію військового Олега Попова, який начебто перейшов на бік «ЛНР» і вже дав там першу прес-конференцію. «А тепер запам'ятайте це обличчя. Це обличчя зради. Український військовий, який убив свого командира і втік до терористів, дав перше інтерв'ю. Це — Олег Попов, одесець», — заявляє ведуча, порушуючи одразу кілька норм: від розголошення персональних даних до презумпції невинуватості. Але більше дивує інше: монтаж слів військового. Після заяви про те, що Попов убив свого командира, тут подають фрагмент його зізнання з прес-конференції: «Я подошел к нему, говорю, я хочу на ту сторону пойти. Он встал с кровати, а у меня с правой стороны РПК, ствол длинный у РПК. Пулемет Калашникова, чтоб вы понимали. Он взял за цивьё, [нечітко “я получается”. — MS] поднял ствол рукой, снял предохранитель, но попал на автоматический огонь».Після більш ніж десяти переглядів ми так і не можемо впевнено сказати, що мав на увазі Попов: він убив командира випадково чи сам зняв запобіжник. На СТБ ж злий умисел подають як факт. Інший момент: військовий під час прес-конференції згадує, що в нього «не было крови на руках», і тут знову незрозуміло, що він має на увазі: «крові» терористів чи «крові» командира теж.

«Україна» розповіла, за кого вболіває Ляшко

Шостого грудня у «Событиях» на каналі «Україна» розповідали про звіт Державної фіскальної служби України: там хваляться збільшенням податкових надходжень та обіцяють перевірити тіньові зарплати за допомогою спеціально створеного підрозділу. Зокрема, зарплати футболістів «Динамо». У склейку з цим сюжетом телеканал подає коментар Олега Ляшка: «Я думаю, що не тільки гравці Динамо, а переважна більшість українців отримує зарплати в конвертах. У тому числі і гравці Динамо, і гравці інших команд». Проте справжню цінність коментарю надають наступні слова політика: «Я знаю одну команду, яка все платить чесно, це Шахтар. Тому що я вболіваю за Шахтарі вони легально отримують заробітну плату». Це потрійна реклама — і для Олега Ляшка, і для футбольного клубу, і для його власника Ріната Ахметова, що за збігом є ще й власником телеканалу, в ефірі якого з’явився цей коментар.

«112» даремно повірив офіційним особам

Телеканал «112» 7 грудня розповідав про бійку між київськими й турецькими ультрас після матчу «Динамо» — «Бешикташ». Журналісти заявляють, що госпіталізованих немає, й подають коментар Оксани Блищик, начальниці відділу комунікації ГУ Нацполіції Києва: «Після надання необхідної медичної допомоги усіх пацієнтів не госпіталізовано. Вони відмовилися від госпіталізації». А от у сюжеті СТБ видно, що мінімум двоє турків перебувають у лікарні, вони мають ножові поранення, один щойно з реанімації. Тож журналісти «112» дарма не перевірили офіційної інформації.

Перевагу на телеканалах отримали такі політики та політичні сили:

Петро Порошенко: цього тижня на користь Президента вийшло загалом чотири піар-матеріали. По одному на ICTV, «Інтері», 5-му каналі та «UA: Першому».

Володимир Гройсман: глава уряду традиційно лідирує в кількості піар-згадок. Цього тижня їх було 12: по три від «Інтера», «України» та ICTV, дві від «1+1» та одна від «UA: Першого».

Арсеній Яценюк: лідер «Народного фронту», що минулого тижня був справжньою зіркою піару, цього разу обійшовся на «Україі лише однією згадкою. Зате канал ще раз пропіарив його партію, те ж зробив і «1+1».

Олег Ляшко: канал «Україна» випустив про лідера Радикальної партії п’ять вигідних політику матеріалів. Крім уже згаданих футбольних уподобань, Ляшко відстоював інтереси пенсіонерів та український ліс.

Сергій Каплін: цього тижня нардеп згадувався на «Інтері» шість разів. Чотири з них він критикував міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Віталій Кличко: мера Києва знову рекламують на ICTV. Цього разу на фоні транспортних покращень.

«Опозиційний блок»: на користь опозиціонерів вийшло протягом тижня десять піар-матеріалів. П’ять на «Інтері» та п’ять на «Україні». Половина згадок — це захист інтересів Вадима Новинського.

Критика:

Арсен Аваков: за весь листопад «Інтер» випустив проти міністра внутрішніх справ 17 негативних сюжетів. А за цей тиждень, після подій у Княжичах, встиг уже десять. Щодня «Інтер» передавав критичну новину про повну відсутність новин: міністр у Канаді, міністр не пише у Facеbook, міністр не робить заяв.

Андрій Садовий: цього тижня «Інтер» чотири рази критично згадував про Садового. Як і раніше, прив’язуючи його ім’я до негативних подій у Львові.

Загалом експерти «Детектор медіа» нарахували протягом тижня 78 сумнівних матеріалів, що на шість менше, ніж минулого тижня. Найбільше їх було на «Україні» та «Інтері» — по 28. По вісім сумнівних матеріалів було на ICTV та «1+1», по два — на «UA: Першому» та СТБ, по одному — на «112» та 5-му каналі.

Детальніше про це читайте в публікації «Гройсмана на тижні більш за все любили на ICTV. Моніторинг теленовин 5–10 грудня 2016 року».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Скрін-шот, ICTV , Факти
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2188
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду