У листопаді на телеканалах помітно зросла кількість сюжетів з ознаками замовності - моніторинг

У листопаді на телеканалах помітно зросла кількість сюжетів з ознаками замовності - моніторинг

13 Грудня 2013
1130

У листопаді на телеканалах помітно зросла кількість сюжетів з ознаками замовності - моніторинг

1130
Про це свідчить моніторинг восьми телеканалів країни, який здійснює «Детектор медіа» 
У листопаді на телеканалах помітно зросла кількість сюжетів з ознаками замовності - моніторинг
У листопаді на телеканалах помітно зросла кількість сюжетів з ознаками замовності - моніторинг

Загалом протягом звітного тижня листопаду (4-9) в підсумкових випусках щоденних новин досліджуваних телеканалів була така кількість матеріалів суспільно-політичної тематики з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

Таблиця 1. Загальна кількість матеріалів з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

Перший канал стабільно зберігає перші місце у цьому рейтингу.

Темою звітного тижня листопада, яку канали висвітлювали зі стабільними порушеннями стандартів балансу думок, повноти інформації, відокремлення фактів від коментарів і часто стандарту достовірності – була тема провалу голосування Верховною Радою законопроектів щодо лікування ув’язнених за кордоном. Досить зауважити, що баланс думок імітувався лише емоційними (незмістовними) синхронами представників опозиції. В матеріалах не розшифровуються важливі деталі, а саме: які позиції законопроектів, зокрема законопроекту Лабунської, конкретно не сприймалися представниками провладної більшості і якими були їхні аргументи проти цих позицій. Натомість наводилися також емоційні синхрони, як-от синхрони Єфремова про те, що «законопроекты юридически не доработаны» (без пояснення, в чому саме) або ж «массово мы начнем наших заключенных туда отправлять». Найбільш повними і збалансованими були матеріали на цю тему на каналі ТВі, на інших каналах – більшість матеріалів цієї тематики були зроблені зі значними порушеннями стандартів.

Протягом звітного тижня листопада більшість матеріалів із порушеннями стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури) – це були традиційні суто «паркетні» (без балансу думок, без найменшої повноти інформації і з журналістськими оцінками) звіти про пересування та заяви (часто малозначимі) перших осіб держави, чиновників високого рангу або «опозиціонерів», які активно співпрацюють з владою, зокрема:

4 листопада – про зустріч Азарова і Януковича з Нуланд (Перший канал«1+1»5-й канал). Цього ж дня – Перший канал«Інтер» і Новий канал розповідають про те, що Міндоходів порушило справу проти Тимошенко, Перший канал«1+1»СТБ і ICTV – про те, що Міндоходів презентувало моніторинговий центр.

5 листопада – заяви Януковича і Ставицького з приводу підписання угоди з «Шевроном» по сланцевому газу (Перший канал«1+1»Новий каналICTV«Україна» і ТВі). Цього ж дня – Перший канал«1+1» і «Інтер» повідомляють про заяви керівництва Міндоходів щодо повернення грошей із закордонних рахунків Тимошенко і Лазаренка. Перший каналСТБ і«Україна» повідомляють про те, що Азаров відкрив погруддя генерала Черняховського.Перший канал«1+1»ICTV і «Україна» – про заяви Вілкула щодо подачі Україною заявки на проведення Олімпіади.

6 листопада – Перший канал«1+1»«Інтер»ICTV5-й канал«Україна» і ТВі дають різні малозначимі заяви Януковича на економічному форумі. Перший каналНовий канал,ICTV«Україна» розповідають про те, як Янукович відкривав станцію метро «Теремки» в Києві.

7 листопада – Азаров провів засідання уряду (Перший канал і ICTV). Цього ж дня – наПершому каналі«1+1»«Інтері»Новому каналіICTV та «Україні» надається слово Бойку або Ставицькому з приводу намірів скорочувати закупівлі російського газу.

8 листопада – Янукович каже про ціни на газ для населення на Першому каналі«1+1»,«Інтері»СТБНовому каналіICTV«Україні». Цього ж дня «1+1»Новий каналICTV,«Україна» і ТВі повідомляють про звільнення Януковичем двох губернаторів. Перший канал«Інтер»ICTV5-й канал і «Україна» – про те, що Азаров поговорив з промисловцями.

9 листопада – Перший канал«1+1»«Інтер»ICTV5-й канал і «Україна» повідомляють про те, що Азаров з’їздив до Донецька.

Окремою темою, яку в різні дні тижня деякі канали висвітлювали в позитивному ключі, була тема закупівлі МОЗом нових машин «швидких». Про це розповідали з порушеннями стандартів балансу думок, повноти інформації і з журналістськими оцінками Перший каналICTV(навіть по два таких матеріали протягом тижня), 5-й канал«Україна». Канали при цьому замовчують понеділкову заяву голови парламентської ТСК про зловживання міністерства під час проведення тендеру на закупівлю цих машин. Щоправда, останню інформацію замовчали і всі інші канали.

Всі ці матеріали подаються традиційно без будь-якого балансу думок і найменшої повноти подачі інформації, як правило, з оцінковою лексикою. Найбільше матеріалів такого ґатунку – наПершому каналі. Вище згадано не всі матеріали, чимало їх виходить лише на Першому. 6 листопада там навіть надано слово Азарову з приводу того, що до України не приїхав прем’єр Хорватії.

Протягом звітного тижня більше, ніж в попередні місяці, було матеріалів негативної тональності про опозицію. 

Таблиця 3.1. Кількість матеріалів із порушеннями за основними лініями: позитивні або нейтральні, без балансу думок, матеріали про ВЛАДУ:

Таблиця 3.2. Кількість матеріалів з порушеннями за основними лініями: негативні, без балансу думок, матеріали про ОПОЗИЦІЮ:

Повний текст моніторингу дивіться тут.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Об’єктом моніторингу є сюжети суспільно-політичної тематики у вечірніх (головних) випусках новин на «Інтері», ICTV, «1+1», СТБ, Новому каналі, Першому національному, 5-му каналі й ТРК «Україна». Період проведення моніторингу: 4–9 листопада.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens. У 2012 році методологія зазнала зміни, тепер моніторинг здійснюється протягом одного тижня щомісяця.

Примітка: за листопад – дані за тиждень з 4 по 9 листопада, за жовтень – дані тижня з 30 вересня по 5 жовтня, за вересень – дані за тиждень з 2 по 7 вересня, за серпень – дані за тиждень з 5 по 10 серпня, за липень – дані за тиждень з 1 по 6 липня,  за червень – дані за тиждень з 3 по 8 червня.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: nbnews.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1130
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду