Кожен другий замовний матеріал – про Ахметова

Кожен другий замовний матеріал – про Ахметова

4 Січня 2015
6165

Кожен другий замовний матеріал – про Ахметова

6165
Навіть після вирішення проблеми з гуманітаркою Рінату Леонідовичу продовжують ліпити імідж рятівника Донбасу. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах каналів «Інтер», «1+1», СТБ, ICTV, «Україна», 5-й, та Перший національний 22-27 грудня 2014 року.
Кожен другий замовний матеріал – про Ахметова
Кожен другий замовний матеріал – про Ахметова

Попри те, що активна фаза протистояння навколо гуманітарної допомоги фонду Ріната Ахметова для окупованих територій Донбасу завершилась, тенденції попереднього тижня в новинах близьких до «Опозиційного блоку» каналів – «Інтера» та «України» - збереглися. Ще одна баталія цього тижня відбувалась навколо запропонованого урядом проекту державного бюджету, від якого країну «рятував» у новинах тих самих телеканалів «Опозиційний блок». А «1+1» знову згадав про справу Ґонґадзе, передаючи в такий спосіб привіт зятеві Леоніда Кучми.

22 грудня, понеділок

Головні теми новин дня – підготовка до розгляду проекту державного бюджету на 2015 рік, візит президентів Казахстану та Білорусі до України, побиття добровольцями з батальйону «Айдар» водія на бориспільській трасі та вимкнення електроенергії.

Протистояння між батальйоном «Дніпро-1» та гуманітарними структурами Ріната Ахметова припинилося ще минулого четверга, однак «Україна» й далі посилено вихваляє доброчинність свого власника. У «Событиях» у понеділок вийшли три піар-матеріали:

1.Про те, як формуються продуктові набори в Донецьку: «На распределительной базе стадиона Донбасс - арена работают сотни волонтеров. Они собирают продуктовые наборы для пенсионеров, инвалидов, тех, кто нуждается в помощи больше всего».

2. Про те, з яким нетерпінням чекають на гуманітарку від Ахметова мешканці окупованих територій: «Действительно на горячую линию Гуманитарного штаба продолжают поступать звонки от тысяч людей», - і коментар Гуманітарного штабу Ахметова Ріми Філь: «Мы выдаем нашу гуманитарную помощь абсолютно прозрачно, по критериям самым малообеспеченным слоям населения. Это инвалиды, это мамы одиночки, многодетные семьи, это наши старики и пенсионеры».

3. Про те, як роздають допомогу: : «Очередная партия гуманитарной помощи Рината Ахметова  едва поместилась в просторном зале бывшей столовой», - і наскільки важливою є місія Ахметова:  «Квартиру мы снимаем и как бы очень тяжело, - каже переселенка з Донецька Олена. -  Если бы не было продуктовых  наборов, мы бы,  наверно,  с голоду умерли».

Про життєву важливість ахметовської гуманітарки для Донбасу нагадав і «Інтер» - у вокспопі мешканців купованих територій: «Опять проблемы с гуманитарной помощью, на которую мы живем, Ахметова. Потому что как по слухам Днепропетровская область заблокировала доставку. Люди волнуются, другой помощи у нас нет. Эта помощь является украинской помощью и она для нас олицетворяет украинскую помощь, Украину».

Відстоює «Україна» й інтереси бізнесу свого власника: : «Мобильная связь 3-го поколения с быстрым интернетом и передачей данных может стать недоступной. У единственного в Украине оператора такой услуги компании "З Моб" хотят отобрать лицензию». Йдеться про дочірню компанію ахметовського «Укртелекому». Претензії держави до компанії журналісти впевнено відкидають: «были соблюдены все нормы законодательства, но несколько месяцев назад председатель Нацкомиссии по регулированию связи обратился в Генпрокуратуру с просьбой проверить законность решения этой, же комиссии». На підтвердження невинуватості «3 Моб» наведено коментар директора аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital, топ-менеджер якої Ігор Мазепа був 5-м номером списку «Сильної України» Сергія Тігіпка на останніх виборах. А також директора департаменту регулятивних відносин «Укртелекому» Івана Коломойця: «Мы считаем необоснованные требования комиссии об аннулировании лицензии компании "Укртелеком" и "Моб"». Слова самій Національній комісії, яка має претензії до компанії, в сюжеті не дали.

ICTV тим часом захищає лотереї «М.С.Л.» від міліції: «Державні лотереї страждають від дій правоохоронних органів. Зокрема, міліція протягом кількох тижнів закрила 200 точок продажів оператора державних лотерей "М.С.Л." по всій країні. І хоча це невелика частина всіх пунктів продажу, кожен тиждень їх простою держава не дораховується двох мільйонів гривень». На думку «Фактів», правоохоронці «плутають» державні лотереї з гральним бізнесом, забороненим в Україні. Так це чи ні, й у чому претензії правоохоронців до лотерей, глядачі ICTV не довідаються, адже позиції міліції в сюжеті немає. Цікаво, що власниками лотереї є російська «Альфа-груп», яка має з власником каналу, Віктором Пінчуком, спільні бізнес-інтереси, пов’язані з телекомунікаційним оператором VimpelCom.

На «Інтері» - черговий чорний піар проти Ігоря Коломойського. Цього разу б’ють по «Приватбанку. «Они работают вообще без бумаг, без ничего, - каже начебто клієнт банку Леонід. - Деньги не получил. Судиться с ними? Это с такой организацией, как "ПриватБанк судиться? Я теперь не знаю что будет», «Есть блок обмена валют на сайте и надо выбрать, показывают курс НБУ, - каже інша клієнтка банку. - Надо выбрать курс "ПриватБанк" и во вкладке выбрать курс не для отделений, а для расчетов картой. Сразу его не видно, непонятно что это за курс. Только с третьего раза смогли внятно объяснить что это за курс. Дважды отсылали в "Мастеркард", говоря, что это курс "Мастеркард". Сказали, что это внутрибанковое постановление, и это их курс». Позиції «Приватбанку» в матеріалі немає, натомість автор матеріалу з недостовірним посиланням на «юристів» фактично обвинувачує банк у злочині: «Юристы говорят, что такое поведение банка - обман. Советуют пострадавшим от приватбанковских афер - не бояться и обращаться в суд».

У понеділок у мережі з’явився запис відеореєстратора, на якому чоловіки нібито з добровольчого батальйону «Айдар» побили водія на бориспільській трасі. Цього відео виявилось достатньо, аби теленовинарі засудили погромників, проте зв’язатись із «Айдаром» на думку нікому не спало. Протягом тижня жоден телеканал не довів висвітлення цієї історії до кінця, з’ясувавши, хто саме побив водія і як буде за це покараний.

Аналогічна ситуація з нібито викраденням директора концерну «Укрспирт» Михайла Лабутіна. Відсторонений директор підприємства провів відео-прес-конференцію, під час якої оголосив, що зникнути з лікарні йому допомогли бійці все того ж батальйону «Айдар». І знову ж таки жоден телеканал не звернувся до батальйону по підтвердження и спростування цієї інформації.

Увагу новинарів також привернула історія одеського прокурора, який у Рівному напідпитку кричав «слава Путіну!». Більшість каналів подали коротку інформацію про інцидент, і лише «Інтер», який уже багато місяців послідовно критикує рівненську міліцію, зупинився на цій темі детально: «А может, в субботу просто некому было заниматься проявлениями сепаратизма?! Ведь ривненские милиционеры с друзьями из пенитенциарной службы отмечали профессиональный праздник. Вот в таком виде они покидали рабочие места. Шатались, падали, а завидев журналистов, стали исполнять нечто похожее на латиноамериканское танго. В одном из танцоров журналисты сразу узнали бравого борца с преступностью - сотрудника убойного отдела. А вот сослуживцы и начальство - не узнали», «Что тут такого - гулять пьяными под окнами УБОПа? А пропажа 130 килограммов янтаря и 80 тысяч долларов прямо из кабинета следователя управления, и пока еще ненайденные виновные, - очередное тому свидетельство».

Бурштин, про який ідеться, зник 4 грудня, «Слідство.інфо» зробило про це розслідування, а «Подробности» звинуватили правоохоронців у халатності і навіть не поцікавились у них, як просувається справа. На десерт у сюжеті - оціночні судження: «Все эти истории явно вызовут гнев в Киеве. В МВД, которое активно готовится к реформам. А сам президент явно не хотел бы видеть в рядах будущей полиции таких правоохранителей». Це типове завершення матеріалів про рівненський  бурштин, яке глядачі «Інтера» мали нагоду чути вже з десяток разів.

23 грудня, вівторок

Головні новини дня – скасування позаблокового статусу України, протести під Верховною Радою та розгляд державного бюджету на 2015 рік.

Телеканали зреагували на скасування позаблокового статусу по-різному. Для «1+1» це свято: «1+1» відверто святкував: «Історичний віраж тривалістю у півдесятка років. Верховна рада під оплески абсолютної більшості скасувала сьогодні позаблоковий статус України. Через майже 5 років після того як команда Януковича цю саму позаблоковість запровадила. Де-факто, закривши Україні дорогу до НАТО». Перший національний та ICTV зробили нейтральні та збалансовані матеріали, тоді як 5 канал «штрикнув» «Опозиційний блок»: «Задля скасування позаблокового статусу зала майже єдина. Проти лише ті, хто в 2008-му прикрашав цю залу антинатівськими кульками. Тоді вони називалися регіоналами. Зала дружньо каже НАТО: «Так».

«Подробности» на «Інтері» згадали лише побіжно: «Комитет - дает добро, внеблоковый статус - отменили. А дальше - разговоры о бюджете». А «Україна» присвятила великий сюжет неготовності нашої держави вступати до НАТО. Спершу в цьому переконував один із лідерів «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул: «Никакой смысловой нагрузки, кроме политической, это решение не несет. Нам уже обещали безвизовый въезд, европейские стандарты, европейский уровень жизни. Это все осталось декларациями. То же самое будет и по НАТО, в котором нас ни где, ни кто не ждет». Продовження – у журналістському тексті: «Без реформ путь в организацию заказан. А они срони требованиям для вступления в ЕС - демократия, борьба с коррупцией, соответствующая законодательная база и самое главное - высокое экономическое развитие», «А еще у государства кандидатов НАТО не должно быть внутренних конфликтов и территориальных споров. Об этом условии не преминули напомнить Украине из Кремля».

Іще одна суперечлива тема дня – бюджет. Здебільшого матеріали про його розгляд були збалансовані, однак «Подробности» на «Інтері» використали в своєму сюжеті п’ять синхронів представників «Опозиційного блоку». Крім того, «Інтер» присвятив два матеріали народному депутатові Бориславу Березі (після цього не дивно, що у скандалі щодо новорічного ефіру цього телеканалу Береза виступив на боці «Інтера», закликавши всіх, кому не подобається програмне наповнення, просто не дивитись цей канал):

1. «Парламент бурлил из-за намерений правительства легализовать игорный бизнес. Возмущенный нардеп Борислав Береза и обиженный премьер Яценюк». Нардеп свою позицію пояснив двома величезними коментарями, а прем’єру цього зробити кореспонденти не дали: «Нужно разобраться, кто работает на Москву. И тут у меня есть вопрос», - єдиний коментар Яценюка на звинувачення Берези. Балансу немає.

2. Знову коментар Борислава Берези. До лобіювання азартних ігор приплели ще й Княжицького: «Идею продвигают сразу по двум фронтам. Народным. С одной стороны Яценюк и правительство. […] А с другой стороны - глава парламентского комитета по вопросам культуры и духовности, тоже фронтовик Княжицкий. Предлагает забрать в свое веденье вопросы налогообложения казино, а заодно, и лотерей. Мол, чтобы ту самую культуру развивать. Его коллеги по парламенту эту историю называют странной. И видят в этом некую теневую схему». Княжицькому знову згадують історію з ТВі: «Почти два года назад его связывали с рейдерским захватом "ТВі". А совсем недавно - телеканал, в основателях которого теперь называется Княжицкий, оказался в эпицентре скандала». Коментувати цю ситуацію каналу, який його послідовно паплюжить, Княжицький не схотів.

ICTV тему грального бізнесу, яку піднімав напередодні, у вівторок згадав лише побіжно: «Понад година презентації закінчилася ще й тривалими суперечками навколо грального бізнесу, який хочуть зробити легальним. Та депутати відмовилися вносити закон навіть до порядку денного».

Поки народні депутати розглядали проект бюджету, під стінами Верховної Ради пройшло декілька мітингів. Переважно центральні телеканали обмежились короткими повідомленнями про маніфестації, але серед них відзначились 5-й та «Інтер». 5-й сповістив, що «заходи про співпрацю з "Опозиційним блоком" її (профспілки, - ТК) лідери заперечують. Переконують – опікуються проблемами простих педагогів». Хоча про причетність профспілковців до «Опозиційного блоку» в матеріалі не йшлося взагалі ні до, ні після цієї фрази. «Інтер» зненацька подав коментар порошенківського нардепа Сергія Капліна з критикою Яценюка: «Недопустимо вносить бюджет, вносить программы, которые должны осуществляться за счет простых людей. Он должен зарубить себе на носу. И мы не допустим тех позорных, антисоциальных инициатив, которые на трибуне анонсировал премьер. Должны посадить на короткий поводок премьера и правительство, и каждый шаг, каждое действие, каждую цифру в бюджете он должен согласовывать с профсоюзным движением Украины». Цей випад у бік прем’єра збалансований не був.

«Україна» знов розповідає про те, як Ахметов рятує Донбас. У першому сюжеті йдеться про порятунок переселенців: «Штаб Рината Ахметова постоянно доставляет гуманитарную помощь, в том числе и в подконтрольные Украине города Донбасса, прежде всего – переселенцам». У другому – вагітних на окупованих територіях: «Более 2,5 тысяч беременных женщин, живущих в Донецке и Макеевке получают специальные комплекты, с которыми будут полностью подготовлены к родам».

На «Інтері» - традиційна порція паплюження Коломойського, тепер по авіаційній лінії: «Коллектив "Борисполя" в очередной раз пришел с требованиями к министерству инфраструктуры. Требуют пресечь действия нынешнего руководства предприятия. Сотрудники возмущены - начальство все больше услуг по наземному обслуживанию авиарейсов передает частным фирмам, напрямую связанным с группой "Приват" и авиакомпанией МАУ. Это классическая схема намеренного банкротства». Балансу, як завжди, немає. Говорила про цю історію також «Україна», хоча в «Событиях» прямих указівок на «Міжнародні авіалінії України», «Приват» або Коломойського немає: «Работников возмутили заявления о якобы убыточности их службы и планы передать наземное обслуживание в аэропорту частникам».

Уже не вперше «Подробности» критикують Державну іпотечну установу, не забезпечивши балансу думок: «Мы отправили в ГИУ запрос: когда Андрей Камуз и Юрий Зоц ответят за содеянное и покинут насиженные места. Они явно подпадают под люстрацию».

Підозрілим є й сюжет «Інтера» про вибори голови Одеської обласної ради. За цей пост змагались колишні регіонали Михайло Шмушкович і Дмитро Волошенков. «Інтер» явно на боці Волошенкова – три синхрони на його користь «збалансовані» лише однимм синхроном Шмушковича, який каже щось неконкретне: «Самая главная наша задача - сохранить мир и спокойствие в регионе». (Забігаючи вперед, зазначимо, що стати головою обласної ради судилося таки Шмушковичу).

«1+1» вже не вперше порушує колишній негласний пакт про ненапад на компанію «Зеонбуд», яка обслуговує інфраструктуру цифрового телебачення та заробляє гроші невідомим власникам, згідно з результатами багатьох розслідувань, імовірно, афілійованим із Рінатом Ахметовим та Сім’єю Януковича: «Офшорна кіпрська компанія «Зеонбуд», яку приписують олігархічнгим групам Ахметова, Фірташа, більше не буде отримувати надприбутків. Ефірно-цифрова мережа "Зеонбуд" розповсюджує сигнал для 32-х телеканалів, 28 з яких загальнонаціональні і щомісяця мають сплачувати незаконній фірмі мінімум півтора мільйона гривень щомісяця». Ані доказів належності «Зеонбуду» Фірташеві й Ахметову, ані пояснень, чому «Зеонбуд» незаконний, ані коментарів «Зеонбуду» в матеріалі немає.

«Україна» подає висаджену в повітря залізницю в Маріуполі як теракт, спрямований проти компанії Ріната Ахметова «Метінвест». «В последнее время участились нападения,  провокации, обстрелы на предприятия группы "Метинвест", - розповів гендиректор компанії Юрій Риженков. -  Причем, это происходит как в зоне  боевых действий, так и вне зоны боевых действий. Достаточно вспомнить  события в Запорожье, Кривом Роге». Натомість Перший національний та «1+1», розповідаючи про теракт, не згадали про «Метінвест».

«Факти» ICTV, висвітлюючи побиття побиття «Правим сектором» голови Тростянецького району Сумщини Олександра Комлика, стали на бік постраждалого: «Він із травня керує цим районом, каже, що викрив схему відмивання грошей через місцеве комунальне підприємство. […] А напередодні до його кабінету ввірвалися бійці Правого сектору, яких, на думку Комлика, найняли регіонали». Позиції «Правого сектора» немає. Натомість вона є в повідомленні «Подробностей»: «Їхній голова написав заяву за власним бажанням і самоусунувся від виконання своїх обов’язків, не реагуючи ні на звернення громадян, ні вирішуючи нагальні питання, мотивуючи тим, що все, написав заяву, я цього робити не буду, - розповів представник організації Сергій Супрун. -  Але в місті з цим проводились якісь оборудки з комунальним майном і з розподілом бюджетних коштів». Зміст звинувачень, які стали підставою для побиття, глядачам так і не розтлумачили.

24 грудня, середа

Головні теми дня – протести під Верховною Радою та в Харкові, а також початок чергового раунду переговорів із лідерами терористів у Мінську.

Цього дня у Харкові активісти прийшли під міську раду, щоб потрапити на засідання, однак їх не впустили. Жоден із телеканалів, окрім СТБ, висвітлюючи цей конфлікт, так і не з’ясував, що такого важливого було на голосуванні цього дня в міськраді. Показово, що «Інтер» не розповів про харківський конфлікт узагалі. Натомість Марія Малевська з СТБ довідалась, що справа у кредитуванні підприємства «Вода»:

Кореспондент: «Скажіть, будь ласка, кредит голосували, для КП «Вода»?»

Євген ШАПОВАЛ: «Ну, здається, проголосували».

Кореспондент: «Ви не знаєте, що голосували

Євген ШАПОВАЛ: «Нє, який мається на увазі кредит

Кореспондент: «Там 45 питання було, 70 мільйонів кредиту для комунального підприємства «Вода».

Євген ШАПОВАЛ: «Не пам’ятаю вже».

Кореспондент: «ВИ не пам’ятаєте, чи голосували ви за 70 мільйонів кредиту?»

«Інтер», спираючись на розслідування «Дзеркала тижня», звинувачує групу «Приват» у прагненні збагатитись на бюджеті-2015: «При этом значительная часть государственного газа исчезает в неизвестном направлении. В частности, речь идет о двух миллиардах кубометров газа в год, добываемых госкомпанией "Укрнафта". Это пятая часть от необходимого для теплокоммунэнерго страны. Однако вопреки закону, это топливо идет не на обогрев граждан, а продается по льготной цене одному из химпредприятий, принадлежащих группе "Приват"», «Потом, чтобы восполнить этот недостаток, - Украина покупает за валюту газ у "Газпрома" по космическим ценам. Группа "Приват" в это время получает гигантские деньги». Закінчують матеріал нібито інсайдерською інформацією про те, що в бюджет 2015 року закладають велику компенсацію «Нафтогазу». До коментування залучені співзасновник Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук та співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич; позиції групи «Приват», як завжди, катма.

Окрім Коломойського, порція чорного піару на «Інтері» дісталась Державній іпотечній установі: «Нынешние руководители ГИУ Андрей Камуз и его зам Юрий Зоц пришли туда еще при Януковиче и Азарове. Именно тогда учреждение вместо выдачи кредитов стало активно скупать облигации. Больше всего денег получил Брокбизнесбанк беглого младомиллиардера Курченко. Теперь уже банкрот». Завершується сюжет емоційною погрозою владі: «Где реформы? Где люстрация? Подельники семьи Януковича до сих пор руководят учреждением, через которое улетели миллиарды, и на это закрывают глаза в Департаменте люстрации при Минюсте. И правительство, кстати, ни ухом. Но результаты расследования прокуратуры увидеть явно придется. И не исключено, что тогда закрыть смогут не только ГИУ, но и тех, кто закрывает на это глаза. И все это мы покажем». Крім того, що це є явним порушенням стандарту відокремлення фактів від коментарів, у тому, що телеканал колишньої правої руки Віктора Януковича – Сергія Льовочкіна – обурюється наявністю у державному органі посіпак Януковича, є своєрідний оксюморон.

Не забули «Подробности» і про іншого свого антигероя – Миколу Княжицького, якому закидають трансляцію промови Путіна: «"Еспресо-ТВ" могут наказать за трансляцию речи Путина. […] В принципе, дело не в самом канале, а в том, что нардеп Княжицкий, который, кстати, возглавил комитет культуры и духовности и не забыл приаттачить к нему игорный бизнес, сломя голову ищет кремлевских агентов, при этом оставаясь подручным КГБ-шника Сивковича, которого обвиняют в разгоне Евромайдана. Заграничные счета Княжицкого, хоть и требовали журналисты "TВi" от премьера, остались, так сказать, нелюстрированными. Как и он сам. Но это поправимо». Ціла низка звинувачень на адресу Княжицького залишається без відповіді.

Перший національний та «1+1» повідомили про перше після тривалої паузи інтерв’ю колишнього президента Віктора Януковича, в якому той звинуватив в організації розгону Майдану 30 листопада Сергія Льовочкіна. «Інтер», щоб відвернути увагу від змісту звинувачення, опитав політологів, політкоментаторів і політиків. Щоправда, з відповідей важко зрозуміти, яке саме запитання ставили респондентам. Наприклад, відповідь міністра освіти Сергія Квіта звучала так: «Януковичу, да, стоит вернуться и чтобы его следователи расспросили, где он деньги дел. Это как раз очень бы помогло бы нашему бюджету. Я думаю, в контексте бюджета присутствие Януковича было бы очень полезным, мы бы его могли спросить, где эти десятки миллиардов, может сто миллиардов долларов, вместе с отжатым бизнесом, который сейчас просто мы не можем нигде ни найти, ни учесть».

«1+1» із порушенням стандартів повноти, точності та достовірності розповідає про обшук в офісі Федерації футболу України: «Керівництво федерації звинувачують у відмиванні доходів, привласненні та розтраті майна, а також заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем. Конкретних імен не називають». Немає в повідомленні й балансу – позицію ФФУ не навели.

«Україна» повернулась до звичної кількості ахметовської корпоративно-доброчинної джинси. У середу – три сюжети:

1. Ахметов піклується про дітей: «Дети, которые проживают в зоне боевых действий получают праздничные подарки от Рината Ахметова. Наборы со сладостями и сувенирами раздают школьникам на новогодних утренниках».

2. Добровольчі батальйони далі змушують Донбас голодувати через затримку фур Ахметова: «Украинские добровольческие батальоны все чаще блокируют доставку гуманитарной помощи на Донбасс», - об этом заявила правозащитная организация Amnesty International. В отчете сказано: 11 дорог, которые ведут на территории так называемой "Донецкой народной Республики", блокируют бойцы батальонов "Айдар" и "Днепр-1". Это противоречит международному праву – подчеркивают правозащитники. А еще – может только углубить гуманитарную катастрофу, которая надвигается на захваченную часть Донбасса».

3. «Гуманитарный штаб Рината Ахметова инициировал проект по подготовке психологов. Обучение проводят параллельно в двух городах – Киеве и Мариуполе»

Також «Україна» приділяє  невиправдану увагу дружині глави держави Петра Порошенка – Марині Порошенко: «Супруга президента сегодня побывала в столичном пункте помощи на улице Фроловской. Заверила: сделает все возможное, чтобы в беде не остались ни те, кто вынужден был бежать из родных городов и сел, ни те, кто остался на оккупированной территории».

25 грудня, четвер

Головні теми дня – критика проекту бюджету-2015 та ухвалення частини урядових бюджетних законопроектів, протести під Верховною Радою та вибух у Харкові.

Про те, що нардепи розкритикували проект бюджету на 2015 рік, повідомили всі телеканали. Досить дивним у плані балансу виявився матеріал «Інтера»: вісім синхронів представників «Блоку Петра Порошенка», чотири – «Опозиційного блоку», й лише по одному – «Народного фронту» та «Батьківщини».

Іще одна новина дня – розширення повноважень секретаря Ради національної безпеки і оборони – викликала явне незадоволення «Інтера», який зібрав у сюжет критичні коментарі політкоментаторів Віталія Бали, Руслана Бортника та Олексія Голобуцького.

Лише на «Інтері» з’явились посилання дані на опитування Українського інституту соціальних досліджень, які годі знайти деінде у відкритих джерелах: «Рост уровня поддержки, в частности, "Оппозиционного блока", рост уровня поддержки "Самопомочи" говорит о том, какие сегодня политические силы востребованы, - каже директор інститут Ольга Балакирєва. - А существенное уменьшение поддержки "Радикальной партии Ляшко", "Батькивщины", "Народного фронта" - они говорят о том, где происходит разочарование политическими силами».

«Інтер» жорстко критикує «Укроборонпром» за контракт із компанією ATN на придбання нічних і теплових прицілів: «Все дело в гендиректоре компании "ATN". Это Марк Вейл. В Украине, особенно в Одессе, его больше помнят как Марка Морговского. […] Как поговаривают, Марк Морговский, а теперь уже Вейн - старший сын украинского банкира Бориса Тимонькина. Чье лицо сейчас украшает раздел "Розыск" на сайте МВД. Его ищут за отмывание и вывод из Украины миллиардов. В интересах "семьи" Януковича и младоолигарха Курченко». Цей віртуальний зв’язок ATN із Курченком не коментує ані згадуваний банкір, ані «Укроборонпром». Замість позиції державної компанії – чергові припущення: «"Укроборонпром" молчит. Может потому, что сделка проходила через его "дочку" - "Укринмаш", которой руководит Владимир Омелянчук? Он был замом министра обороны Ежеля. И в плачевном состоянии армии на момент начала российской агрессии есть и его ответственность».

З Курченком у цьому випуску «Подробностей» пов’язують не лише сина Тимонькіна, але й одвічного ворога – Коломойського. В матеріалі про «Укргазвидобування» припускають, що Коломойський прагне використати схеми Курченка: «Возня вокруг компании может происходить в интересах скандально известного олигарха. Ведь на аукционах продажа газа проходила в четыре раза дешевле, чем на рынке. "Укргазодбыча" потом недосчиталась миллиарда гривен. И теперь он собирается вернуть себе эти схемы». Ані джерел інформації, потрібної для таких сміливих припущень, ані позиції самого Коломойського в матеріалі немає.

У матеріалі про зустріч журналістів із реформаторкою грузинської міліції Екою Згуладзе «Інтер» знайшов можливість згадати одну зі своїх улюблених тем – рівненський бурштин: «А это - еще одна сторона медали [МВС, - ТК]. Крышевание нелегального бизнеса в Украине процветает. К примеру, всем известная добыча янтаря в Ровенской области», а також ігровий бізнес: «Крышеванием занимаются правоохранительные органы, прокуратура, а также госчиновнкики». Ці згадки не були доречними в контексті матеріалу.

«1+1» продовжив згадувати про причетність екс-президента Леоніда Кучми до справи Ґонґадзе (19 грудня відбувся бенефіс утеклого прокурора Рената Кузьміна на цю тему в ефірі «1+1»; народний депутат Сергій Лещенко припустив, що це пов’язано із судовою тяганиною між зятем Кучми Віктором Пінчуком та власником «плюсів» Ігорем Коломойським). У «ТСН» ідеться про розгляд кандидатури ще одного знаного фігуранта справи Ґонґадзе – Олександра Єльяшкевича – на посаду голови Антикорупційного бюро: «Антикорупційне бюро мав би очолити українець, і обов'язково той, хто уже зарекомендував себе на цій ниві, - впевнена головний редактор видання «День» Лариса Юшина. Ідеальною кандидатурою вона вважає Олександра Єльяшкевича – колишньго нардепа, громадського діяча та одного зі свідків у справі Георгія Гонгадзе». Єльяшкевич, про якого багато років не згадували українські ЗМІ, прямим текстом звинувачує в ефірі «ТСН» не лише Кучму, але й Пінчука: «который заказывал покушение на мою жизнь,- каже Єльяшкевич, - похищение Алексея Подольского и убийство Георгия Гонгадзе. А Виктора Пинчука мы обвиняем в том, что на протяжении многих лет он покрывает Леонида Кучму». Загалом у матеріалі, що стосується не актуальної на сьогодні справи Ґонґадзе, неозброєним оком помітні маніпуляції.

Також «1+1» укотре  виступає на захист «Приватбанку», який хоче зберегти державні організації в числі своїх клієнтів: «Проти кричущого порушення прав людини протестували сьогодні під стінами столичної мерії. Працівники-бюджетники Києва вимагали не позбавляти їх права вибору і не переводити насильно їхні зарплати до державного банку», «Світлана, як і решта протестувальників, не розуміють, чому їх змушують переходити до державних банків, адже сервіс та умови обслуговування в комерційних установах їх влаштовує значно більше». «1+1» за останні місяці зробив цілу низку матеріалів про переведення рахунків державних підприємств і організацій в «Ощадбанк», і всі вони спрямовані на захист комерційних інтересів «Приватбанку».

Тим часом СТБ та ICTV переймаються, аби українці не залишились на свята без алкоголю: «З 1 січня можуть зупинитися всі горілчані заводи України, бо в них немає акцизної марки, яку поспіхом запровадив уряд – обурюються виробники А у владних кабінетах поки вперто мовчать. Тож така байдужість чиновників та абсурдність їхніх рішень неабияк обурює виробника». Ситуацію коментує гендиректор асоціації «Укргорілка» Володимир Остапюк: «Под ногами лежит 300-400 миллионов гривен, решение необходимо принять до 30 декабря. Решение не принято. Мы трижды анонсируем государство. Вот, берите деньги, они у нас есть, возьмите. Но государство говорит – нам не надо, нам не нужны деньги. Ребята, после 20 января приходите. У нас перерыв. У нас в бюджет денег не надо». Позиції державних органів у матеріалах немає.

На «Україні» - чергові два сюжети про доброчинність Ріната Ахметова. У першому йдеться про звернення штабу Ахметова до міжнародних організацій із проханням припинити незаконні дії батальйонів, які не пропускають гуманітарку: «Штаб "Поможем" считает недопустимым политизацию доставки продуктов мирному населению. Завтра из Днепропетровска в Донецк отправляется очередная колонна фур с продовольствием». Позиції добровольчих батальйонів у матеріалі, звісно ж, немає. Другий матеріал – про те, як роздають гуманітарну допомогу.

26 грудня, пятниця

Головні теми дня – масштабний обмін полоненими, призначення голів державних адміністрацій чотирьох областей та припинення руху поїздів «Укрзалізниці» до Криму.

 

Говорити про бюджет «Україна» запросила не представників уряду, який повинен цей бюджет виконувати, а – вкотре вже – одного з лідерів «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула. Запитання до гостя були вельми зручними, такими, що лише допомагали йому формулювати думку: «Ваша фракция много критикует бюджетные и налоговые инициативы правительства. Ну, на то вы и оппозиция. Ну, вы свои то предложения вносите?», а завершилась розмова фразою: «Ключевые бюджетные битвы еще впереди. Спасибо вам, что вы пришли». Вілкул тим часом розхвалював «Опозиційний блок», який начебто блокує антисоціальні бюджетні норми: «В четверг, в том числе при помощи "оппозиционного блока" при его очень активном участии, было не проголосовано два закона. Вот одним законом они пытались полностью убрать льготный проезд у пенсионеров забрать, у ветеранов, у инвалидов. Чтобы все платили в коммунальном транспорте. Это не было проголосовано. Они пытались протащить законопроект, по которому уменьшают заработные платы учителям, причем как в высших учебных заведениях, так и в средних, и детских садиков. Тоже не было проголосовано. Они будут пытаться это опять протаскивать и 31 числа и 30 числа. Но, тем не менее, мы будем с этим бороться».

В ефірі «Інтера» - традиційні сюжети, спрямовані проти Коломойського. Перший – знову про Міжнародні авіалінії України: «Разгорается скандал между МАУ и остальными авиакомпаниями Украины. Якобы сотрудники международных авиалиний в открытом письме возмущаются, почему не приняты новые правила полетов, скандально известный приказ 686, и требуют от правительства наказать чиновников, остановивших его. Иначе прибегнут к акциям протеста. Противники новых правил считают, что эти нормы фактически создают монополию МАУ в гражданском небе. Поэтому сами профильные госорганы сами приостановили их введение». Позиції компанії або групи «Приват» немає. Другий – знову про Одеський нафтопереробний завод, начебто захоплений Коломойським: «Арестованное топливо исчезает прямо на глазах у руководства То, что происходит на предприятии, называют грабежом средь бела дня», «Напомню, ранее через трубопровод, новые распорядители сырья уже откачали из резервуаров НПЗ более 10 тысяч тонн дизтоплива. В емкости, которые принадлежат одной известной в Украине коммерческой группе. А именно – «Привату». Что случилось с этим горючим дальше, неизвестно». І тут немає позиції обвинувачених.

На «Україні» - чотири матеріали про гуманітарну місію Ахметова. Перший – про те, як гуманітарний вантаж вирушав із Дніпропетровська, другий – про те, як він пройшов блокпости на межі окупованих територій. Іще один – пряме включення з гуманітарного штабу Ахметова, де йдеться про те, як населення Донбасу чекає на гуманітарну допомогу. Й на десерт – про те, яку допомогу від Ахметова отримали переселенці у Святогірську. «Люди ждут помощи этой, как Бога, - боготворить олігарха переселенка Євдокія. - Спасибо Ринату Леонидовичу, пусть дает ему Бог здоровья». Про вантаж Ахметова сповістив і «Інтер» - коротким повідомленням.

27 грудня, субота

Головні теми дня – визволення з полону терористів іще чотирьох українських військових, теракт у будинку львівського мера та вибух в Одесі.

У новинах «України» - два матеріали про гуманітарну допомогу Ахметова. Перший про те, як Ахметов допомагає дітям із 63-ї школи, куди восени втрапив снаряд: «Новые окна Лавреновым помог поставить Гуманитарный штаб Рината Ахметова. Теперь в квартире будет тепло, и Алексей – пострадавший – наконец сможет жить в родном доме», «Гуманитарный штаб полностью взял на себя расходы по лечению четверых раненых подростков. 16-летнему Никите Архипову помогут с протезированием». Другий – про доставку гуманітарної допомоги. Коротко про гуманітарний вантаж Ахметова, який доїхав-таки до Донецька, розповів і ICTV.

Невиправдану увагу родині Петра Порошенка – дружині Марині та дітям – приділили в цей день і «Інтер», і «1+1».

Висновки

Головні вектори маніпуляцій у теленовинах залишаються незмінними: надмірна присутність «Опозиційного блоку» в новинах «Інтера» та «України», агресивний захист та гіперактивне вихваляння доброчинності Ріната Ахметова, а також атаки на Ігоря Коломойського відразу на кількох фронтах: «Приватбанк», «Міжнародні авіалінії України», Одеський нафтопереробний завод тощо.  «Інтер» видав в ефір маніпулятивні матеріали на нові або «нові старі» теми – про Миколу Княжицького, керівництво Державної іпотечної установи та рівненський бурштин. Усе це відгомін бізнесових або бізнесово-політичних конфліктів власників «Інтера» - Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна.

Висвітлення ситуації навколо бюджету не дає підстав ділити канали на «опозиційні» та «провладні», адже однобічно позитивних матеріалів про урядові пропозиції телеглядачі не побачили – натомість, незбалансована критика й негатив були зосереджені все на тих самих «Інтері» та «Україні». Водночас ці телеканали роблять своєрідні реверанси в бік родини Петра Порошенка, висвітлюючи доброчинні акції його дружини Марини.

 «1+1» без жодних інформаційних приводів привертає увагу до справи Ґонґадзе, наголошуючи  - переважно без доказів і достовірних посилань, із порушенням стандарту відокремлення фактів від коментарів, - на тому, що винуватцем загибелі журналіста був Леонід Кучма. Згадується в цьому контексті й опонент Ігоря Коломойського Віктор Пінчук.

Загалом упродовж тижня на центральних телеканалах було зафіксовано 42 матеріали з порушеннями стандартів, які можуть свідчити про замовність. Половина з них – про Ріната Ахметова: 19 випадків корпоративної джинси на «Україні» та по одному на «Інтері» та ICTV. З-поміж політичних сил найактивніше джинсує, як і раніше, «Опозиційний блок».

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні» за підтримки Ради Європи. Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору Ради Європи.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
sobytiya.tv, скріншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
6165
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду