Рівень використання «мови ворожнечі» в українських ЗМІ не є високим - дослідження

Олексій Харченко, RFE/RL

Зокрема, за результатами контент-аналізу, наданого Національною спілкою журналістів України (НСЖУ) та Незалежним медіа профсоюзом України (НМПУ) встановлено, що рівень використання «мови ворожнечі» в українських ЗМІ не являється високим - 1,7% від кількості повідомлень на тему Донбасу, Криму та Росії. 

«Ми здивувалися, що частка повідомлень, які мають мову ворожнечі не така вже й велика – це 1,7% повідомлень, тобто 4746 повідомлень», - зазначив партнер Центру контент-аналізу Олексій Харченко.

Цікаво, що «мова ворожнечі» в основному використовується в повідомленнях про агресію Російської Федерації і значно менше - для оцінки дій донбаських сепаратистів.

Найбільш вживаними в українських ЗМІ є 9 груп слів і виразів, які мають принизливу оцінку, для висвітлення подій в Донбасі, Криму та Росії, а саме: «ватник»(22%), «москаль»(18%), «рашист, рашизм» (16%), «Мордор»(13%), «Лугандон»(9%), «колорад»(7%), «Раша, рашка»(7%), «кацап» (5%), «московит»(3%).

У той же час, контент-аналіз ТОП-50 українських ЗМІ (за кількістю аудиторії) показав, що найбільше вдаються до «мови ворожнечі» такі медіа: Корреспондент.net (лідер - 30%), 24tv.ua; TSN.ua, Цензор.net, Голос України, Укрінформ, Лігабізнесінформ, Газета по-українськи і Сегодня.uа.

Встановлено, що українські ЗМІ переважно цитують інших спікерів (53%), які використовують «мову ворожнечі». Втім, 47% - авторські публікації в ТОП-50 ЗМІ, в основному припадають на колонки (блоги) «гостьових» авторів - громадських і політичних діячів.

Переважно мова ворожнечі звучить у цитатах, менше - у авторській думці журналіста. Але в двох медіа переважає в авторських текстах– «Кореспондент» та «ЛігаБізнес». Це, в першу чергу, повязано з потужними блогплатформами на цих ресурсах.

На думку учасників дослідження, незважаючи на агресію з боку сусідньої держави, українські ЗМІ, загалом, дотримуються стандартів журналістської етики.

«Незначна частка «мови ворожнечі» в ЗМІ показує, що українці, хоча і негативно ставляться до влади Російської Федерації, зрештою, не налаштовані вороже до росіян. Надалі ми плануємо відстежити динаміку використання «мови ворожнечі», щоб побачити, якою є перспектива подальших українсько-російських відносин», - говорить Олексій Харченко.

Контент-аналіз був проведений на основі моніторингу 940 828 повідомлень українських ЗМІ, 30% з яких стосувалися теми війни з Росією, і +1500 повідомлень провідних українських блогерів у Facebook за серпень 2015 за темами Росії, Криму і Донбасу, за допомогою системи моніторингу ЗМІ Медіатека.

comments powered by Disqus