Фахівці із семи країн працюють над створенням посібника із медіаграмотності

Організатор проекту «МедіаНавігатор» – німецька n-ost (міжнародна мережа журналістів і медіаініціатив з ЄС і Східної Європи), співорганізатори – ГО «Детектор медіа» і Академія Української преси в Україні та  «Бумага Медиа» в Росії.

Учасники представляють різні країни: Німеччина, Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, Вірменія, Росія. Усі вони у той чи інший спосіб викладають медіаграмотність – у школах, вишах, під час неформальних тренінгів для дорослих.

Україну представляли: Сергій Горбачов, директор Школи №148 м. Києва, журналіст;  Любов Васильчук, програмний менеджер International Research and Exchanges Board (IREX/Ukraine),  Галина Дегтярьова, викладачка  Харківської академії неперервної освіти, Артем Бабак, журналіст StopFake, Ганна Новицька, вчителька української мови та літератури, художньої культури, медіакультури Миколаївського економічного ліцею № 2.

Основна мета проекту – створити майданчик для обміну досвіду викладання медіаграмотності у різних країнах, а також розробити універсальний посібник із набором вправ по медіаграмотності.

Під час першої зустрічі у Берліні учасники розповіли, в якому стані перебуває медіаосвіта у їх країнах. Як виявилось, здебільшого держава не надає підтримку цьому напряму – наприклад, у Молдові, Грузії й Вірменії офіційно у навчальних планах медіаграмотність не відображена, тож основну діяльність здійснюють громадські організації -  зокрема, проводять тренінги для вчителів, молоді, розробляють методичні матеріали.

Учасник з Вірменії Гегам Варданян 

У Білорусі, за словами Тамари Мацкевич, керівниці програм методичної  і громадянської освіти вчителів у «Товариществе беларусской школы», незважаючи на проблеми зі свободою слова, спільнота вчителів є надзвичайно консолідованою, і завдяки он-лайн порталам та Фейсбук-групі вдалось організувати навіть дистанційний курс для педагогів із медіаграмотності.

 У Росії, як розповіла Анна Качкаєва, професорка департаменту медіа Вищої школи економіки, медіаграмотність різні інституції трактують по-різному, залежно від своїх цілей. Зрозуміло, що акцент на критичному мисленні чи новинній грамотності практично відсутній, в основі здебільшого  такі теми як безпека в інтернеті, зокрема дітей.

Саломе Аст, керівниця проекту n-ost

Як розповіла Саломе Аст, керівниця проекту n-ost, ціль запланованого посібника – надати універсальний інструмент вчителям та тренерам із різних країн (він буде російськомовний), який би вони могли використовувати у щоденній роботі. Практично це буде виглядати як сайт, де вправи будуть категоризовані у різні рубрики, залежно від рівня складності та тематики.

Другий воркшоп відбудеться у Києві у листопаді.

Проект фінансується Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

comments powered by Disqus