Сторіцентричність. Богдан Кутєпов про те, як розповісти будь-яку історію за хвилину

Сторіцентричність. Богдан Кутєпов про те, як розповісти будь-яку історію за хвилину

10:26,
5 Квітня 2018
16308

Сторіцентричність. Богдан Кутєпов про те, як розповісти будь-яку історію за хвилину

10:26,
5 Квітня 2018
16308
Сторіцентричність. Богдан Кутєпов про те, як розповісти будь-яку історію за хвилину
Сторіцентричність. Богдан Кутєпов про те, як розповісти будь-яку історію за хвилину
Відеограф-документаліст «Громадського» вважає, що відео, варте показу на фестивалі, можна зняти на смартфон. Головне — щоб руки не трусилися.

«Спочатку я знімав відео на “мильницю”, — згадує Богдан Кутєпов. — Потім був Canon 6D, тепер — Canon EOS 5D Mark IV. Пристрій тепер не має великого значення: камери смартфона чи планшета достатньо, щоби зняти відео не лише для соціальних мереж, а й для кінофестивалю». Він починав як журналіст-розслідувач і телеведучий, далі в «Телекритиці» сформувався і здобув визнання як відеограф, ще більше прославився як стример «Громадського», а нині знімає документальне кіно. Знімає, зокрема, на смартфон, адже, як пояснив Богдан Кутєпов під час тренінгу з мобільної відеожурналістики в Українському католицькому університеті, важливо не чим, а що знімати.

Бути Богданом Кутєповим

На «Громадському» я маю творчу свободу — як то кажуть, «спочатку працював на заліковку, а тепер вона працює на мене». Втім, це не значить, що я можу щось зняти, а потім місяць нічого не робити: потрібно весь час підтверджувати свої навички, вчитися. Я не ідеальний оператор, але з якогось дива «Громадське» хотіло подавати мене на «Телетріумф» у номінації «найкращий оператор». А я ж навіть баланс білого не вмію виставити! Жартую, звісно — вмію. На свій фотоапарат я часто знімаю в автоматичному режимі, бо не маю часу вручну виставляти параметри.

Я знімаю емоції, а не два середні чи два великі плани. Ніколи не використовую чуже відео — навіть маленькі шматочки. Намагаюся приходити на події заздалегідь, щоби показати, як до неї готувалися, і залишаюся, щоби побачити, що відбудеться після завершення. Не вигоріти на роботі мені допомагає розмаїття тем — знімаю про політику, війну, любов чи про бабцю, яка продає квіти на ринку.

Люди люблять історії

Відео — найефективніший інструмент залучення аудиторії для медіа. В Америці чимало видань звільняють фотографів і беруть на роботу відеографів, бо вірять, що відео врятує медіа. Текстом можна пробігтися діагонально, а відео, якщо воно не зачепить із перших секунд, ніхто не додивиться до кінця. Скролити відео можна, але немає сенсу — ви не зможете, глянувши, що відбувається на першій і третій хвилині ролика, зрозуміти історію повністю.

За хвилину можна розповісти будь-яку історію. Навіть якщо ви берете загальну тему, потрібно багато деталей. Говорячи про захист тварин, потрібно знайти конкретну тваринку, розповісти про неї та показати, що робити, аби прикрощі, які її спіткали, не повторилися.

Навіть якщо ви написали текст, ви можете зняти коротке відео до нього й завантажити на Ютуб та Фейсбук. Люди можуть не прочитати текст, але подивляться відео й запам'ятають вас. Сторіцентричність — це правильно, адже люди люблять історії.

Як робити не треба

Найпоширеніша помилка — не протерти камеру на смартфоні. Немає різниці, скільки у вас мегапікселів, якщо об’єктив замацаний жирними пальцями: картинка буде нечіткою.

Друга типова помилка — знімати у вертикальному положенні. Хіба що ви плануєте робити квадратне відео для соціальних мереж. В інших випадках слід знімати горизонтально, бо телефон ви можете легко перевернути, а ось монітор комп’ютера глядач не переверне. До того ж, ваша камера вміє знімати у розширенні FullHD, але коли ви тримаєте телефон вертикально, відео перетворюється на маленький чотирикутник із чорними полями та, відповідно, нижчою якістю. Наші очі розташовані горизонтально, й відео має бути максимально сприятливим на перегляді. Навіть на весіллі, якщо ви побачите, що ваш дядько знімає когось вертикально, порадьте йому натиснути кнопку «стоп» і перевернути пристрій. Stories в Інстаґрамі та Фейсбуку, розраховані на вертикальне відео, прищеплюють користувачам поганий смак.

Третя помилка — використання фронтальної камери: майже в усіх смартфонах вона гірша за основну. Тому навіть коли хочете зробити селфі, краще використовуйте основну.

Також поширені помилки — знімання проти світла та запис інтерв’ю на вулиці, де їздять машини.

Як зробити мобільне відео якіснішим

Я використовую стабілізатор DJI OSMO Mobile. Якщо стабілізуєте зображення руками, тримайте телефон не двома пальцями, а двома руками. Можете вперти лікті у тулуб — тоді кадр не буде трястися.

Музику можна брати в безкоштовних аудіобібліотеках, наприклад, YouTube Audio Library. Я користуюся emipm.com, але там потрібно мати передплату. Музику з цього сайту використовують у комерційних цілях телевізійні продакшни й телеканали, але якщо ви робите некомерційне відео, до вас ніхто не матиме претензій. Якщо у своєму відео ви використаєте чужий трек, відрахування з прибутку від реклами у вашому відео буде отримувати власник треку. В Україні заробіток на монетизації Ютубу все одно мізерний.

Просто і якісно можна змонтувати відео на смартфоні в безкоштовному додатку Quik. Там немає копірайтів, обмежень на збереження відео у форматі HD. Ця програма, на відміну від багатьох аналогів, працює коректно в операційних системах Android та iOS. Додаєте кадри послідовно на панель додатку, накладаєте музику й титри, конвертуєте — й відео готове. Але Quik неповноцінно працює без інтернету.

Є також зручна безкоштовна програма анімаціїтитрівLegend — Animate Text in Video, яка працює для обох операційних систем. Там можна створити титри, а потім додати до готового відео у Quik.

Як ефективно поширювати відео

Якщо ви запостите посилання на ютуб-ролик на Фейсбук, побачите, як мало переглядів набере ваш пост. Нині дві платформи борються за користувачів саме за допомогою відео, тому на кожну потрібно заливати ролик окремо.

Мінус Фейсбука в тому, що він живе одним днем: першого дня ваше відео буде у стрічці, другого його ще будуть репостити, а на третій день з’явиться Надія Савченко чи Рубан — і про відео забудуть. Натомість Ютуб видає посилання на відео, пов’язані з тим, яке переглядає користувач.

Підхід Фейсбука до відео цього року змінився. У найближчі дванадцять місяців акцент робитиметься на прямих трансляціях та відео 360°. Найбільше у Фейсбуку переглядають комедійні шоу, відеоблоги, музичні відео, сегмент how to (лайфхаки) та пранки.

Не все вимірюється лайками. Лайкозалежність призведе лише до того, що ви «пожовтієте»: шукатимете хайп і сенсаційні теми.

І пам’ятайте: якщо вам подобається відео, яке ви зняли кілька років тому, — ви стоїте на місці.

Фото: Катерина Хорощак

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото Катерини Хорощак
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду