Суд призначив судову-психологічну експертизу у справі про заборону російських телеканалів

Таке рішення Окружний адміністративний суд Києва прийняв на сьогоднішньому  засіданні.  Комплексна судово-психологічна експертиза призначена для отримання висновків про можливе порушення українського законодавства у справі таких російських телеканалів: «Первый канал. Всемирная сеть» (ВАТ «Первый канал»), «РТР-Планета», «Російський Інформаційний Канал «Россия-24» (ВДТРК «Всеросійська державна телевізійна і радіомовна компанія»), «НТВ-Мир» (ВАТ «Телекомпанія НТВ»).

Експертиза повинна визначити, чи мають фрагменти телепрограм російських каналів ознаки закликів до зміни конституційного ладу, заклики до пропаганди війни, посягання на територіальну цілісність України.

Також  експертиза має встановити наявність або відсутність у фрагментах програм телеканалів висловлювань, які можуть психологічно впливати на телеглядачів.

Проведення експертизи доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції. Всі витрати покладено на Національну раду з питання телебачення і радіомовлення, яка є позивачем.

Судове провадження щодо цього питання призупинено до завершення експертизи. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційних інстанціях протягом 10 днів.

Нагадаємо, 17 березня Нацрада подала позов до Окружного адміністративного суду міста Києва проти дистрибутора російських каналів - компанії «Торсат» з групи «Інтер» - про визнання такими, що не відповідають законам України та Європейській конвенції про транскордонне телебачення чотирьох російських телеканалів - «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия 24» і «НТВ-Мир».

24 березня Нацрада звернулася до суду з клопотанням про забезпечення позову щодо тимчасового припинення ретрансляції чотирьох російських каналів. 25 березня суд прийняв ухвалу про забезпечення позову  і зобов'язав ТОВ «Торсат» та провайдерів програмних послуг, які уклали угоди з ТОВ «Торсат», тимчасово припинити ретрансляцію в багатоканальних телемережах на території України іноземних програм «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия 24», «НТВ-Мир» до вирішення справи по суті.

27 березня відбулося перше засідання суду. На ньому розглядалося процесуальне питання стосовно залучення до участі у справі  як третіх осіб представників чотирьох російських каналів. Як третю особу за власною заявою було залучено товариство «Об’єднання російських телеканалів».

 На наступному засіданні, що відбулося  15 квітня, Національна рада подала на розгляд суду понад 40 сторінок цитат – витягів із програм, в яких, за узагальненнями фахівців регулятора, містилися заклики до національної ворожнечі, порушення територіальної цілісності України, перекручення наявної інформації, маніпуляції свідомістю громадян. Подана доказова  база мала пройти відповідну експертизу.

29 квітня на третьому засіданні Окружного адміністративного суду м. Києва тривав розгляд клопотань сторін. Національна рада подала ще одне клопотання, в якому регулятор просив призначити комплексну психологічно-лінгвістичну експертизу висловлювань, які в березні цього року звучали в ефірі російських телеканалів.

comments powered by Disqus