Польська влада запевняє, що загрози свободі слова немає – Юнкер закликає не драматизувати ситуацію

Польська влада запевняє, що загрози свободі слова немає – Юнкер закликає не драматизувати ситуацію

10:59,
9 Січня 2016
2485

Польська влада запевняє, що загрози свободі слова немає – Юнкер закликає не драматизувати ситуацію

10:59,
9 Січня 2016
2485
Польська влада запевняє, що загрози свободі слова немає – Юнкер закликає не драматизувати ситуацію
Польська влада запевняє, що загрози свободі слова немає – Юнкер закликає не драматизувати ситуацію
Автори:
Польська влада запевняє, що Польща повною мірою визнає свободу і плюралізм медіа, сприймаючи це як ключовий елемент плюралістичного суспільства, і заявляє, що внесення поправок до закону про ЗМІ не суперечить нормам Євросоюзу.

Про це йдеться у відповіді Міністерства закордонних справ Польщі на лист віце-президента Єврокомісії Франса Тіммерманса, опублікованій на сайті відомства. Таким чином в МЗС Польщі відповіли на лист віце-президента Єврокомісії від 30 грудня минулого року, в якому той висловив занепокоєння з приводу законодавчих змін щодо функціонування публічних ЗМІ в Польщі, зазначає «Укрінформ».

У відповіді польського МЗС стверджується, що прийняті Сеймом Польщі поправки до закону про ЗМІ, які запроваджують збільшення контролю за громадським ТБ і радіо, не порушують Директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги (Директива 2010/13 /ЄС). «Всі нормативні повноваження Національної ради з телерадіомовлення, зокрема з компетенції забезпечення плюралізму, залишаються недоторканими», - йдеться у відповіді.

У МЗС Польщі також висловили припущення, що віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс отримав хибну й упереджену інформацію про діяльність польського уряду у цій сфері. «Свобода інформації й свобода слова у повній мірі цінуються і поважаються польським урядом, який  здійснює дії, необхідні для їх повного забезпечення», - наголошують польські дипломати.

В документі також підкреслюється готовність польського уряду співпрацювати з Єврокомісією у цій сфері.  Водночас МЗС Польщі застерігає, що у випадку, якщо польський уряд стикнеться з втручанням у свою діяльність через «несправедливі, тенденційні і політично мотивовані заяви», то «це може мати несприятливі наслідки для цієї співпраці, чого треба ретельно уникати».

Водночас Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив про необхідність уникати конфронтації з Польщею через її нещодавно прийняті закони про ЗМІ та Конституційний суд. Про це він сказав журналістам в Амстердамі (Нідерланди) на заході з нагоди запуску головування Нідерландів в Раді ЄС, повідомляє «Українська правда» з посиланням на Euobserver.

«Давайте не будемо драматизувати. Це важливе питання. Але ми повинні мати дружні і добрі відносини з Польщею. Наш підхід дуже конструктивний - ми не боремося з Польщею», – сказав Жан-Клод Юнкер.

Він зазначив, що Польща вже відреагувала на одне з прохань Єврокомісії і буде чекати на Венеціанської комісії з приводу закону про Конституційний суд.

Він також зазначив, що наразі мало причин для застосування щодо Польщі статті 7 Договору про ЄС – призупинення права голосу у разі кричущих порушень правил ЄС. «Я не думаю, що дійде до цього», - сказав він.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у свою чергу заявив, що ЄС не слід думати про можливі санкції проти Польщі, оскільки Угорщина ніколи на це не погодиться, повідомляє «Радио Польша».

Варто зазначити, що Президент Польщі Анджей Дуда скасував постанову про призначення новим послом Республіки Польща в Україні колишнього прес-секретаря польського Міністерства закордонних справ і колишнього журналіста видання Gazeta Wyborcza Марціна Войцеховського, повідомляє «Інтерфакс-Україна». Він також скасував постанову свого попередника Броніслава Коморовського про відкликання Генрика Литвина з посади посла Республіки Польща в Україні. Gazeta Wyborcza традиційно підтримує ліберально-консервативну партію «Громадянська платформа», яка зараз перейшла в опозицію.

Нагадаємо, так званий «малий закон про ЗМІ» авторства правлячої партії «Право і справедливість» був прийнятий Сеймом та Сенатом Польщі відповідно 30 та 31 грудня 2015 року. Зміни до закону передбачають, зокрема, дострокове завершення терміну повноважень членів правління та наглядових рад Польського громадського телебачення (TVP) та Польського радіо (Polskie Radio). Також, відповідно до змін до закону, членів правління та наглядових рад буде затверджувати міністр держскарбниці Польщі. Закон скасовує можливість проведення конкурсів на ці посади, а також термін повноважень членів правління та наглядових рад.

В правлячій партії «Право і справедливість» вважають, що нинішнє керівництво громадських ЗМІ не в змозі виконати роль об'єднання і виховання нації, а також є інструментом пропаганди правлячої в 2007-2015 роках, а нині опозиційної ліберальної партії «Громадянська платформа».

Керівники Польського громадського телебачення (TVP) подали у відставку на знак протесту проти ухвалення закону. 7 січня Президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до закону про теле- і радіомовлення, що посилюють контроль влади за громадськими ЗМІ.

З критикою нового закону виступили ОБСЄ, Європейська мовна спілка, Асоціація європейських журналістів та деякі європейські політики. Зокрема, комісар Ради Європи з прав людини Нільс Мужнієкс закликав Президента Польщі Анджея Дуду не підписувати закон про ЗМІ, який суперечить стандартам Ради Європи, а генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд запропонував Президенту Польщі провести консультації з фахівцями РЄ з питань свободи ЗМІ, перш ніж підписати закон.

У відповідь, глава прес-служби Канцелярії президента Марек Маґєровськийнаголосив, що протягом останніх 8 років у польських ЗМІ не було плюралізму, але жоден з єврокомісарів не висловлював стурбованості з цього приводу.

Європейська комісія планує 13 січня розглянути ситуацію в Польщі в контексті прийняття змін до законів про Конституційний суд і посилення контролю влади за громадськими ЗМІ. Це буде першим кроком задіяння інструменту із позбавлення Польщі низки повноважень в ЄС відповідно до процедури, визначеної в березні 2014 року.

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: vidomosti-ua.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду