Темна тінь Eurovision

00:00,
25 Травня 2012
758

Темна тінь Eurovision

00:00,
25 Травня 2012
758
Темна тінь Eurovision
«Чи можна відокремити пісню від свободи слова?» – запитують «Репортери без кордонів».

Увагу понад 100 мільйонів телеглядачів буде звернено до фіналу пісенного конкурсу «Євробачення» у столиці Азербайджану Баку. Європейській публіці покажуть красиву країну та гостинних людей.

«Та є ще й інший бік Азербайджану, і влада зробила все можливе, щоби приховати його. Репресивний, брутальний режим не зупиняється ні перед чим, щоби змусити замовкнути тих небагатьох журналістів, які намагаються розслідувати гострі теми та критично висвітлювати події, – заявляють “Репортери без кордонів” (RSF). – Ми не намагаємося зіпсувати свято й тим більше заохочувати “ворожість”, як полюбляє стверджувати уряд Азербайджану. Та чи можна повністю відокремити пісню від свободи слова?

Співаки з 40 країн світу приїхали, щоб їхній голос почули в Баку, та інші голоси лишаються непочутими.

Як щодо голосів блогерів і п’яти журналістів, нині ув’язнених за те, що вони хотіли висловитися, двох убитих журналістів, десятків репортерів, які стали жертвами фізичних нападів, що лишаються безкарними? Як щодо незалежних медіа значною мірою знищених? Громадянське суспільство боротиметься за те, щоб його голос було почуто. Всі вони мають робити внесок, як цей їм належить».

Азербайджанська влада витратила сотні мільйонів нафтодоларів, щоб у зв’язку з подією косметично прикрасити вигляд столиці. Це увінчує розгорнутий нею міжнародний наступ причаровування (шарму). Жодних зусиль не пошкодували на те, щоби створити імідж сучасної, динамічної та відкритої країни – нового Дубаю, що зростає з карколомною швидкістю, з її модними дискотеками та затишними пляжами. Якщо заплющити очі на корупцію, то це – рай для інвесторів.

Однак Азербайджан – напевно не рай для журналістів. Як і загалом для прав людини. В останньому індексі свободи преси «Репортерів без кордонів» він посів 162-ге місце серед 179 країн світу. А в нашому списку «Хижаків за свободою інформації» – двоє: президент Ільхам Алієв та його вірний посіпака Васіф Талібов, який випробовує свої найбільш драконівські методи в ізольованому анклаві в Нахічевані.

Міжнародна група партнерства з Азербайджаном – коаліція неурядових організацій, до складу якої входять і «Репортери без кордонів», оприлюднила в березні доповідь, у якій документувала жахливий стан свободи інформації в Азербайджані.

Регулятивний орган із медіамовлення, що перебуває під безпосереднім контролем президента, забезпечує підтримку уряду з боку всіх радіостанцій і телеканалів. Декілька незалежних видань із великими труднощами розповсюджуються лише за межами столиці. Стан медіа ще більше погіршився внаслідок жорстокого придушення хвилі демонстрацій навесні 2011 року, що відбувалися після початку арабської весни. Блогерів затримали й побили, опозиційних журналістів викрали, а закордонних журналістів депортували. Лишилася жменька незалежних репортерів, які часто стають об’єктом погроз і наклепницьких кампаній. Убивство двох відомих журналістів – Ельмара Гусейнова (Elmar Huseynov) 2005 року та Рафіка Тагі (Rafik Tagi) 2011 року – й досі не покарано, як і часті фізичні напади на журналістів.

«Ми настійно закликаємо виконавців, які беруть участь у пісенному конкурсі, висловити свою підтримку азербайджанському громадянському суспільству та медіа, – додає RSF. – Представниця Франції (всесвітньо відома співачка індонезійського походження. – TK) Анґун (Anggun) нібито виявила співчуття до проблем прав людини. Чи вкаже вона на аналогії між тюремним середовищем у її відеокліпі та долями азербайджанських журналістів, які часто страждають?

Європейська мовленнєва спілка (The European Broadcasting Union), що курує конкурс, відповідно до принципів і цінностей, яким він повинен сприяти, має відверто висловитися про тяжке становище медіа в Азербайджані. Зрештою, ми звертаємося із закликом до кожного з 1600 журналістів присвятити принаймні декілька годин їхнього перебування в Азербайджані інтерв’ю та дослідженню цієї проблеми».

Вивівши Азербайджан у світло рамп міжнародної спільноти, влада дала громадянському суспільству несподіваний шанс, щоб його голос було почуто. Нині воно потребує підтримки міжнародної спільноти. Громадянське суспільство має бути також готовим до репресій, імовірних після того, як зникнуть камери.

Джерело:  RSF

Переклад: Аркадій Сидорук

P.S. Як повідомила катарська телемережа Al Jazeera, азербайджанська влада використала «Євробачення», щоби спробувати «перетворити Баку на міжнародну культурну столицю». На організацію однієї з найпопулярніших музичних подій витрачено рекордну суму – 100 мільйонів доларів.

З метою «прикрашення» Баку столичних мешканців насильно виселяли з їхніх домівок. Було зруйновано близько чотирьох тисяч приміщень. По всій країні виселено до 50 тисяч людей.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
songcontest
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду