Прийнятий у першому читанні законопроект про санкції передбачає можливість закриття ЗМІ
Прийнятий у першому читанні законопроект про санкції передбачає можливість закриття ЗМІ
Серед видів санкцій, які можуть бути застосовані, є: заборона або обмеження ретрансляції теле- та радіоканалів; заборона користування радіочастотним ресурсом України; обмеження або припинення діяльності засобів масової інформації та інших суб’єктів інформаційної діяльності, в тому числі, в мережі Інтернет; обмеження або заборона виробництва або розповсюдження друкованої продукції та інших інформаційних матеріалів; обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.
За загальним правилом, рішення про застосування санкцій приймає РНБО за поданням Верховної Ради, Президента, Кабміну, НБУ або СБУ. Рішення РНБО вводиться в дію указом Президента України.
Законопроект активно коментують медіаексперти. Виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк на своїй сторінці у Facebook назвала законопроект «сирим» і звернула увагу на його небезпеки. За її словами, попри благородну мету, цим документом «нав’язується диктатура».
«Президент або РНБО можуть просто своїм рішенням обмежити або заборонити діяльність будь-якого ЗМІ в Україні. Ось так, без рішення суду, без визначення якихось рамок чи чітких категорій», - наголосила медіаексперт.
Законопроект № 4453а «Про санкції» був прийнятий 243-ма голосами народних депутатів України. Фракція Партії регіонів та депутатська група «За мир та стабільність» його не підтримали.
Проект був представлений особисто прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком. Він наголосив на тому, що Україна не може запровадити санкції проти агресора, як це зробили західні колеги, тому немає законодавчої бази.
Депутати з різних фракцій пропонували виключити з проекту українських громадян - санкції мають застосовуватися тільки до іноземних громадян. Інші вимагають, щоб санкції запроваджував парламент на базі рішення уряду, а не РНБО.
У перерві цей законопроект має розглянути профільний парламентський Комітет з питань національної безпеки і оборони разом з міністром юстиції Павлом Петренком.