Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Червонопрапорні трубадури
У п’ятницю 17 червня сталася досить визначальна подія – Конституційний суд «заборонив червоний прапор перемоги» . Інформацію, яка була варта уваги з боку телеканалів у форматі, максимум, усно+ВМЗ, підігріли однією спланованою вуличною і однією аматорською парламентською провокаціями. Новина враз стала топовою для усіх вітчизняних телеканалів.
«Екшн» під стінами КС, де комуніст Соломатін помахом червоної тканини викликав у «свободівців» приступ ідіосинкразії, прогнозовано став «картинкою дня». На тлі розмитої маси пікетувальників зі «Свободи», які коментували події на телекамери (то Ільєнко, то Андрійко, то Семенов), стрижень дійства – «один у полі воїн» Соломатін.
Тут і надалі для аналізу і порівняння взяті праймові (від ICTV-«Фактів» о 18:45 до СТБ-«Вікон» о 22:00) випуски новин п’ятниці 17 червня.
Новий канал: Юрій Соломатін, депутат Верховної Ради 3-4 скликань (КПУ): «Это небольшое боевое столкновение, ничего страшного, но это отольется вот этой публике горючими слезами».
Юрій Соломатін: «Я один в поле воин, но придет время и придет час, когда за мной станут тысячи бойцов».
ТРК «Україна»: Юрий Соломатин, бывший народный депутат от КПУ: «Наша возьмет, знамя победы с нами».
«1+1»: Юрій Соломатін, колишній народний депутат від КПУ: «Я приехал к Конституционному суду для того, чтобы выразить свой протест!»
Юрій Соломатін: «Это небольшое боевое столкновение».
Юрій Соломатін: «Знамя победы с нами!»
5 канал: Юрій Соломатін, член КПУ: «Как советский патриот, советский человек и советский коммунист помню об этом наследии и никогда и никому от этого не отрекусь. Я один в поле воин, но придет время и придет час, когда на моей стороне станут тысячи бойцов».
ТВі: Юрій Соломатін, захисник червоного прапора: «Это небольшое боевое столкновение. Ничего страшного, но это отольется вот этой публике горючими слезами. Они еще не знают, что их ждет. Эй, банда, шпана, повертайтесь в схроны!»
УТ-1: Юрій Соломатін, член ЦК КПУ: «Я один в поле воин. Но придет время и придет час, когда за мной встанут тысячи бойцов. Банда, шпана, повертайтесь в схроны».
СТБ: Юрій Соломатін, народний депутат України 3-4 скликань: «Я никуда не пойду, отдайте мне знамя. Я народный депутат Украины 3-4 созывов Соломатин Юрий Петрович».
Юрій Соломатін: «Я приехал к Конституционному суду для того, чтобы…»
Юрій Соломатін: «Знамя победы с нами!»
На рівному місці створити шоу могла будь-яка людина з відповідним вишколом провокатора. Повестися на провокацію міг будь-який жовторотий політик, що рветься до влади. Купитися на все це і практично однаково транслювати на шести (ICTV та «Інтер» про події під КС обачливо не говорили) загальнонаціональних каналах могли… хіба що «підставки для мікрофонів». А як же ж просилося в ефір малесеньке акцентування, що комуніст приїхав на «форді» – символі «загниваючого капіталізму» блакитного кольору!
Так п’ятничного вечора вже забутий всіма екс-нардеп Юрій Соломатін, з легкої руки журналістів, отримав золотий квиток до списку КПУ на найближчі вибори до ВРУ.
Практично миттєво зорієнтувався в ситуації інший комуніст – ще чинний народний депутат Євген Царьков. Він швидко зрозумів всі подальші наслідки піару Соломатіна. Свою аматорську провокацію запустив на свій страх і ризик, коли начебто висловився проти державного прапора. Бувалі парламентарії цю заяву проігнорували, і Царьков мав усі шанси спіймати облизня, але депутату Ляшко теж потрібний був піар, і в Раді ефективно «зустрілися» дві близькі душі.
Такий «подвійний гачок на дурня» став приправою для більш глибших меседжів, для «програмування» глядача:
ICTV: Інна Шевченко, ведуча: «Червоний прапор під забороною».
(Синхрон в сюжеті) Володимир Олійник, народний депутат України, фракція Партії регіонів: «Треба відзначити, що не зважаючи на те, що нас критикують за авторитарність, Конституційний суд може ухвалити рішення про скасування використання червоного прапора перемоги. І це свідчить про демократичність нашої країни».
Новий канал: Леся Яворівська, ведуча: «Червоний прапор в Україні поза законом».
Таша Трофимова, кореспондент: «…Бо суд червоні прапори тільки вивішувати заборонив».
«І праві, і ліві кажуть: стоятимуть на своєму. І ті, й інші, крім акцій, вже готують нові законодавчі ініціативи».
«1+1»: Наталя Мосейчук, ведуча: «Червоний прапор ─ нон-грата».
(Синхрон в сюжеті) Володимир Олійник, депутат Верховної Ради України, фракція Партії регіонів: «Державний прапор повинен бути впереді колони, дальше прапори можуть бути інших ─ тих, хто має уподобання».
«Інтер»:
Владимир Андриевский, ведущий: «Красный флаг в День победы вне закона».
Геннадий Вивденко, корреспондент: «Во фракции Партии регионов вести из Конституционного суда восприняли спокойно, ─ говорит ее представитель Владимир Олийнык. Вердикт суда называет признаком демократии в стране».
Владимир Олийнык, народный депутат Украины, фракция Партии регионов: «Це не забороняє, наприклад, вам як громадянину використати цей символ перемоги, коли ви будете святкувати День перемоги. Особисто берете прапор, прийшли, вклонилися – не заборонено. Ми ставили питання про обов'язковість – отут у нас виник конфлікт із Конституцією. Але, я думаю, і це ми внормуємо».
Геннадий Вивденко: «Напротив, резко негативно к решению суда отнеслись в Компартии. Они заверяют: будут неуклонно соблюдать отменённую норму закона».
5 канал:
Тетяна Даниленко, ведуча: «Червоний прапор у День перемоги поза законом оголосив Конституційний суд».
Дар’я Безродна, кореспондент: «…Юрій Костенко власне і є автором подання до суду. Але його прихильники не зовсім задоволені. Кажуть, суд прибрав не всі суперечливі положення».
Іван Заєць, перший заступник голови УНП: «Ті положення, які визначають опис прапора перемоги, де зафіксована офіційна символіка тоталітарного режиму, комуністичного режиму Радянського союзу, вони залишили ─ тобто це таке двояке рішення і комуністам, і демократам».
Перший національний:
Іванна Найда, ведуча: «Червоному стягу червоне світло показав Конституційний суд України».
Юлія Галушка, кореспондент: «Нардеп Заєць вважає рішення Конституційного суду половинчастим. Каже: його однопартієць Костенко вимагав більш детального роз’яснення».
Іван Заєць, народний депутат, фракція НУ-НС: «Конституційний суд визнав неконституційним лише одне положення ─ про те, що прапор перемоги не може прийматися… не може підійматися поряд із державним прапором. А положення про те, яким він має бути, цей прапор, яка на ньому має бути символіка, і так далі ─ це все залишилося».
Юлія Галушка: «"Регіонал" Володимир Олійник вважає, що рішення суду не заборонило використовувати прапор у приватному порядку. Нині державні символи описує лише Конституція. Щоб такої колізії не траплялося, необхідно ухвалити закон про державні символи. Феміда рекомендувала парламенту зробити це».
Володимир Олійник, народний депутат України, фракція Партії регіонів: «Пропишіть закон про прапор і про символи інші, і гімн, коли він виконується, і як він виконується. У нас же по-різному виконують. І музику по-різному можуть зіграти, і так далі. І в цьому відношенні треба внормувати тільки законом».
Юлія Галушка: «Законопроект про державний прапор був у сьогоднішньому порядку денному. Його запропонували депутати-"нунсівці". На його підтримку біля парламенту розгорнули величезний прапор. Утім, депутати законопроект не підтримали – повернули на доопрацювання».
Суть сигналів для «мас» проста: червоний прапор поза законом, але «трішечки, якщо хочеться», то можна. А отже – show must go on?
Чому наведені цитати трактуються як «акценти з метою програмування»? Тому що всі телеканали, порушуючи стандарт повноти, доносили дуже схожі посили, ігноруючи базовий фактаж. Наприклад, дивним чином жоден телеканал не згадав, що скасований у п’ятницю закон про червоний прапор свого часу був підписаний президентом Януковичем. Більше того, цей документ до візування пройшов «експертизу» у Міністерстві юстиції України.
Що ж трапилося насправді?
Насправді КС підтвердив чинність державних символів та усунув улюблену юристами казуїстику: «дозволено все, що не заборонено». Якщо раніше червоний прапор не був заборонений, то сьогодні він начебто «поза законом». Здавалося би ─ питання вирішено. Утім, за бажаннями «ляльководів» таке рішення матиме визначальний вплив на життя України, адже червоний комуністичний календар витканий упродовж усього року. Тож підняти «на щит» питання червоного прапора чи іншої комуністичної символіки буде не складно.
Потрібен доказ? Нинішня червонопрапорна конструкція нагадує історію з мовним питанням, коли 10 статтю Конституції України ще у 1999 році розтлумачив Конституційний суд, але навіть через 13 років політики продовжують зіштовхувати людей лобами. Рецепт Макіавеллі «розділяй і владарюй» ніколи не втрачав актуальності.