ЗМІ не виконували функції критики та контролю, висвітлюючи кризу біженців - німецька журналістка

Автор фото Олена Зашко

8 лютого ГО «Детектор медіа» провела тренінг для журналістів «Робота журналістів в кризових умовах: німецький досвід».

На тренігу виступили Аннет Ляйтерер, головна редакторка тележурналу «ZAPP – das Medienmagazin» та Джемма Пьорцген, німецька журналістка з Берліну, що спеціалізується на зовнішній політиці та Східній Європі. . Вони  розповіли про політичну поляризацію в Німеччині напередодні виборів, феномен fakenews та роль ЗМІ у висвітленні німецької кризи біженців.

У вересні 2015 року Німеччина відкрила свої кордони для біженців, і німецькі ЗМІ писали про цю подію в позитивному ключі. «Канцлер Німеччини Ангела Меркель тоді у промові сказала дуже відому фразу: “Ми впораємося”. Але не було поставлено питання “Як ми впораємося?”», - розповіла під час тренінгу Джемма Пьорцген. На її думку, журналісти не виконували свої функції критики та контролю, показуючи лише кадри, на яких біженців радісно вітають в Німеччині. Для цього навіть з’явилося нове слово - «Willkommenskultur».

«На мою думку, що мали робити ЗМІ? Вони мали показати ці ж кадри, але комбінувати їх з іншими думками», - розповіла пані Пьорцген. А у цьому випадку у громадян з’явилась думка, що медіа перестали виконувати свою функцію і лише ретранслюють меседжі влади. ЗМІ мали проаналізувати, наскільки готова соціальна сфера до прийому великої кількості мігрантів, зважити і позитивні, і ймовірні негативні наслідки.

Переломним моментом у висвітленні біженців стали події в Кельні у новорічну ніч 2015 року - тоді відбулись масові напади на жінок, багато з яких були скоєні біженцями. Тоді серед німецьких журналістів почалась дискусія, як професійно й об'єктивно слід висвітлювати цю ситуацію, коли доречно вказувати національність людина, яка скоїла правопорушення, а коли це неетично.

Водночас Аннет Ляйтерер розповіла, що мова ворожнечі в німецьких ЗМІ - дуже рідкісне явище. «Я не можу сказати, що цього зовсім немає. Але в німецьких медіа не прийнято використовувати подібні слова чи вислови. Є речі, які просто неприпустимі», - зазначила лекторка. За її словами, чутливі теми такі як сирійські біженці часто використовуються політиками для маніпуляцій та грі на емоціях виборців, що у свою чергу призводить до поляризації суспільства, посиленні розколу між людьми з різними політичними поглядами.

Тренінг проводився в рамках проекту «Вивчення німецького досвіду для покращення журналістики в Україні» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Фото: Олена Зашко

comments powered by Disqus