Італія запустила онлайн-сервіс проти фейків
Як пише The Guardian, наразі фейки, на думку багатьох експертів країни, стають все тривожнішим явищем.
Тепер мешканці Італії, побачивши фейкову, на їхню думку, новину, можуть через систему «червоних кнопок» на веб-сайті поштової поліції Італії, яка займається боротьбою з онлайн-злочинністю.
Далі окрема команда зі співробіників поліції аналізуватиме скарги: за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення визначатиме джерело кожної новини та встановлюватиме, чи є це правдивою інформацією.
До цього кроку країна вдалася через наближення парламентських виборів, які відбудуться 4 січня. Італійські високопосадовці висловили побоювання, що фейкові новини можуть вплинути на громадську думку.
Міністр внутрішніх справ Італії Марко Мінніті (Marco Minniti) наголосив, що ініціатива з запуску онлайн-сервісу не призначена для втручання в кампанію.
«Це повністю прозорий і законний інструмент державної служби, покликаний захистити громадян від гучних і абсолютно необґрунтованих новин. В цьому немає навіть найменшого наміру вступити в політичні дебати», — підкреслив міністр.
Глава національної поліції Франко Габріеллі (Franco Gabrielli) також заявив, що влада не прагне створювати «Великого брата», а використовує вже існуючі механізми для забезпечення «більш якісної, більш професійної та прозорої» послуги.
Мікеланджело Колтеллі (Michelangelo Coltelli), засновник сайту Butac, який займається викриттям фейків, заявив, що вони є великою проблемою для Італії. За його словами, велика кількість недостовірної інформації поширюється не лише в інтернеті, а й в газетах. На думку пана Колтеллі, причиною є в першу чергу те, що журналісти не здійснюють необхідної перевірки джерел.
«Я не думаю, що [ця ініціатива поліції] є найкращим способом боротьби з фейками, — каже експерт. — Ми не знаємо, як саме поліція перевірятиме, що тє фейком, а що ні. Вони кажуть, що не будуть втручатися в політику, але більшість фальшивих новин, принаймні історії, які нас турбують, є політичними».
Уряд започаткував ініціативу проти фейків майже за рік після того, як тисячі італійців на чолі з президенткою палати депутатів Лаурою Болдріні (Laura Boldrini) підписали петицію проти фальшивих новин.
Пані Болдріні регулярно ставала жертвою онлайн-образ та фігурувала в великій кількості недостовірних новин. Нещодавно в мережі поширилася інформація про її 22-річного племінника Луку, якого нібито найняли на роботу на державній службі з зарплатою в 8 тисяч євро. Це виявилося від початку до кінця вигадкою: Лаура Болдріні навіть не має такого родича.
Нагадаємо, на початку року президент Франції Еммануель Макрон заявив, що влада буде розвивати «юридичний механізм для захисту демократичного життя від фейкових новин».
У 2016 році Папа Римський Франциск засудив велику кількість дезінформації в пресі, назвавши її «можливо, найгіршою шкодою, якої можуть завдати ЗМІ». Понтифік також закликав журналістів «пройти зайву милю, аби знайти істину і гарантувати, що вони не поширюють чутки, які можуть вбити людину одним словом».